7 ویژگی مدیران موفق در حوزه زنجیره تامین

7 ویژگی مدیران موفق در حوزه زنجیره تامین

7 ویژگی مدیران موفق در حوزه زنجیره تامین

ممکن نیست بتوانید تمام نکات مدیریت زنجیره تامین را فقط از طریق فضای آکادمیک به دست آورید. در هر صورت برای شروع بهتر است بدانید که مهم‌ترین توانایی‌های مدیران زنجیره تامین چیست و چرا شما هم به آن نیاز دارید. همچنین می‌توانید توانایی‌هایی که دارید را شناسایی کنید و بقیه موارد را از طریق آموزش یا تمرین تقویت کنید.

 

  • دانش فناوری اطلاعات و اتوماسیون

واقعیت دنیای امروز این است که بدون بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته مدیریت خوبی نخواهید داشت. پرینت سه بعدی، بررسی داده‌های کلان و امنیت دیجیتالی چالش‌های به نسبت جدیدی در مدیریت زنجیره تامین هستند. مثلا مدیریت انبارها و برنامه‌ریزی منابع سازمانی بدون فناوری‌های لازم خیلی سخت است. طبق آمار سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان در بخش مدیریت پیشرفته انبارها در سال 2017 نسبت به سال 2016 ، 25% افزایش داشته­است.

به عنوان یک مدیر زنجیره تامین باید درک متوسطی از فناوری اطلاعات داشته‌باشید. در نتیجه پست مدیریتی در این صنعت نیازمند تقویت آشنایی با نرم‌افزارهای سازمانی و تجزیه و تحلیلی است. با این مهارت‌ها می‌توانید با اطمینان بیشتری تصمیم‌گیری کنید؛ چرا که دانش فناوری در هوش مصنوعی، بلاک­چین، تحلیل کسب­وکار، بازاریابی، پرینت سه­بعدی، پیش­بینی بازار به کمک مدیران زنجیره تامین امروزی می‌آیند.

 

  • درک اقتصادی و پویایی بازار

زنجیره‌های تامین به طور مداوم و غیرمنتظره در جهان در حال تغییر هستند. در بیشتر بازارها رفتار مصرف‌کنندگان و مشتری‌ها با سرعت دگرگون می‌شود. در سال 2018 ، 19.7% مشکلات مدیریت زنجیره تامین به نوعی با هماهنگی با تغییر تقاضای مشتری‌ها مرتبط بود. بسیاری از بازارهای محلی امروز جهانی شده‌اند و زنجیره تامین هم همراه‌ آن‌ها برای خدمت‌رسانی تغییر می‌کند. به عنوان یک مدیر زنجیره تامین شما باید بتوانید به اتفاقات آینده فکر و تا حدی آن‌ها را پیش‌بینی کنید. این مورد فقط با درک درست از پویایی بازار شدنی است. مسلما بازارهای متفاوتی وجود دارد و آشنایی مدیران با بخش مرتبط به خود باید بیشتر باشد.

  • درک هزینه خدمات‌دهی

مدیران زنجیره تامین نقش فعالی در سوددهی شرکت‌های خود دارند. تصمیمات این افراد می‌تواند هزینه سرویس‌دهی به مشتریان را مشخص کند. شرکت‌های کمی به هزینه‌های واقعی خدمات خود فکر می‌کنند. در این موارد نحوه برخورد آن‌ها با تمام مشتری‌ها مشابه می‌شود. روشن است که با این روش تمام مشتری‌ها به یک اندازه برای شرکت هزینه‌بر خواهند شد در حالیکه باید در سطح خدمات تفاوت قائل شوید. اگر به همه به یک میزان خدمات بدهید، با کاهش سود احتمالا به ضرردهی می‌رسید.

 

  • توانایی انعطاف‌پذیری

در لیست 7 ویژگی این بلاگ اثری از نوآوری نمی‌بینید. برای مدیریت نیازی به این توانایی نیست ولی باید بتوانید خلاقیت دیگران را مورد حمایت قرار دهید و ایجاد انگیزه کنید. از آن طرف انعطاف‌پذیری همان ویژگی مورد نیاز شما به عنوان یک مدیر زنجیره تامین است.

انعطاف‌پذیری شما به افرادی با ذهن خلاق‌تر اعتماد به نفس می‌دهد تا بتوانند ایده‌های جدیدی ارایه کنند. بر اساس آمار 52.87% مدیران زنجیره تامینِ خرده‌فروشی‌ها در سال 2021 خواستار انعطاف‌پذیری در بخش عملیاتی خود شدند. اگر شما انعطاف‌پذیر باشید با تغییرات مداوم زنجیره تامین سردرگم نمی‌شوید و به بقیه اعضای تیم خود هم نشان می‌دهید که به جای ایستادگی تغییر کنند، چون همیشه همه چیز طبق برنامه‌ها پیش نمی‌رود. به خصوص در جهانی که درگیر سویه‌های متفاوت بیماری کرونا و جنگ است، انعطاف‌پذیری زنجیره تامین از نیازهای اولیه است.

 

  • مهارت‌های مدیریت پروژه

به جز انعطاف‌پذیری مهارت‌های دیگری را هم برای مدیریت پروژه‌ها نیاز دارید. بسته به اینکه در چه جایگاه مدیریتی یا عملیاتی باشید، به سطوح متفاوتی از توانایی‌های مدیریت پروژه نیازمندید. مهم‌ترین توانایی‌هایی که به­عنوان مدیر پروژه زنجیره تامین مدیر زنجیره تامین نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

قابلیت مذاکره موفق برای منابع، بودجه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها

درجه بالایی از نظم فردی

پیش قدمی در مدیریت ریسک

 

  • توانایی کنترل افراد

ممکن است شما در جایگاه یک مدیر زنجیره تامین و لجستیک تمام ویژگی‌های مثبت گفته شده را در خود پرورش بدهید. ولی اگر نتوانید تیم کاری خود را تشکیل دهید و روابط کاری خوب ایجاد کنید، این شغل مناسب شما نیست. بر عکس اگر فردی توانایی مدیریتی بالایی نداشته‌باشد ولی بتواند با بقیه روابط حرفه‌ای مناسبی ایجاد کند، مناسب این شغل است.

 

  • استعداد مذاکره

طبق آمار در سال 2020 و تحت تاثیر همه‌گیری بیماری کرونا 56% قراردادهای صنعت زنجیره تامین دوباره مورد بازبینی و مذاکره قرار گرفتند. اشتباهات کوچک می‌تواند قراردادهای بدی را برای مجموعه شما به همراه داشته‌باشد. با تمرین و یادگیری مستمر هر کسی می‌تواند این استعداد را تقویت کند. مثلا یک مذاکره‌کننده توانا می‌داند که پروسه گفتگو برنده و بازنده ندارد و همیشه برای به دست آوردن بیشترین امتیازها نمی‌جنگد. به همین شکل اگر لازم باشد به طرف مقابل مذاکره امتیازاتی بدهد احساس شکست نمی‌کند.

ویژگی‌های رفتاری مدیران زنجیره تامین خودش را در نحوه فعالیت شرکت‌ها در تمام مراحل نشان می‌دهد. تی‌هاب و دیگر شرکت‌هایی که در بخش زنجیره تامین و لجستیک کار می‌کنند بخش بزرگی از موفقیت خود را به خاطر مدیریت حرفه‌ای خود دارند. مدیریت صحیح با تحصیلات و تجربه کاری در کنار هم به دست می‌آید و قابل تقویت و پرورش است.

 

منابع:

https://financesonline.com/supply-chain-statistics/

https://www.logisticsbureau.com/7-key-supply-chain-leaders-skills-and-why-you-need-them/  

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone