5 شاخص در انتخاب شرکت های کوریری

5 شاخص در انتخاب شرکت های کوریری

به نظر می‌آید که با ایجاد شرکت‌های کوریری دنیا کوچک‌تر شده است. این شرکت‌ها امکاناتی چون ارسال بسته‌ها، مدارک و کالاهای متنوعی مانند داروها، لباس‌ها، و حتی مواد خوراکی را برای سازمان‌ها و افراد حقیقی فراهم می‌کنند.

شرکت‌های کوریری در دو بخش بین‌المللی و داخلی فعالیت دارند. در این مطلب به بررسی ویژگی‌های شرکت‌های می‌پردازیم که خدمات ارسال را در سطح استان‌ها و شهرهای داخلی کشور ارائه می‌دهند. این که شرکت کوریری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد بسته به نیاز مشتریان و سازمان‌ها متفاوت است. با این حال می‌توان در زمینه برخی از ویژگی‌های مهم در انتخاب این شرکت‌ها به یک نظر مشترک رسید. شما نیز می‌توانید لیستی از انتظارات خود را تهیه کرده و با موارد ذکرشده مقایسه کنید.

  • توانایی مسیریابی حرفه‌ای

همان‌طور که می‌دانید، اساسی‌ترین وظیفه سرویس‌های کوریری انتقال بسته‌ها از فرستنده به گیرنده است. در سمت کوریرها شفافیت حرف اول را می‌زند، چرا که بیشتر بسته‌ها از نظر زمانی در تنگنا بوده یا به‌اصطلاح دارای حساسیت زمانی هستند؛ بنابراین کوریرهای محلی باید درک درستی از مسیرهای پرتردد و جایگزین داشته‌باشند. آمارها نشان می‌دهد که رانندگی در سرعت‌هایی زیر 40 کیلومتر در ساعت به شدت مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. این سبک رانندگی یا مسیریابی، هم هزینه‌ها را بیشتر می‌کند و هم برای محیط زیست مضر است. استفاده از برنامه‌های آنلاین مسیریابی روش خوبی برای بهبود وضعیت است؛ اما همچنان آشنایی اولیه با منطقه باید جدی گرفته ‌شود. این آشنایی به حل مشکلات غیر منتظره کمک می‌کند. به‌خصوص بعد از همه‌گیری کروناْ، خریداران بیشتری به حلقه آخر زنجیره تأمین وابسته شده‌اند و محصولاتی را که پیش از این به صورت حضوری می‌خریده‌اند، به دست شرکت‌های کوریری می‌سپارند. به شکل تقریبی ، افراد خرید بیشتر از 43% از خواروبار، 30% مایحتاج منزل، و 29% سفارش غذای خود را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهند. این ارقام، اهمیت مهارت مسیریابی را پررنگ‌تر می‌کنند.

  • ثبات در ارائه خدمات

کوریرهای محلی بیشتر با بسته‌هایی با حساسیت زمانی برخورد دارند. این مرسوله‌ها نیاز به ارسال در مدتی محدود دارند. حتی در روزهای خاصی، مانند روزهای آخر سال، بیشتر شرکت‌های پستی و کوریری درگیر ارسال بسته‌ها در دقیقه نود هستند. شرکت کوریری منتخب شما باید بتواند حتی در زمان سردرگمیِ مشتریان نیز آرامش خود را حفظ کند. در روزهای آغازین همه‌گیری کرونا، طبق نظرسنجی شرکت اِنی‌لاین، 44% مشتری‌ها اعلام کردند که بازه زمانی دریافت بسته آن‌ها نسبت به قبل طولانی‌تر شده و 68% نیز تأخیر در تحویل را گزارش کرده‌اند. بااین‌حال با گذر از پیک‌های متفاوت بیماری کرونا، توانایی مدیریت وضعیت در شرکت‌های کوریری بهبود یافته ‌است.

اصولاً افراد استانداردهای بالایی برای ارسال بسته‌های خود دارند. به‌خصوص اگر مرسوله حاوی موارد محرمانه یا مدارک حساس باشد، انتظارات مشتریان نیز بیشتر هم می‌شود. توانایی حفظ آرامش یکی از ویژگی‌های مهم کسب‌وکارهای کوریری است. این توانایی باعث می‌شود شرکت‌ها بتوانند کار خود را با ظرفیت بالاتری انجام دهند و نگذارند فشار کاری ارسال‌های دقیقه نودی یا آشفتگی برخی مشتریان در روند کاری آن‌ها خللی ایجاد کند.

  • میزان ظرفیت و پوشش‌دهی

به‌عنوان یک فروشگاه آنلاین یا سازمان، نیازهای شما از سطح پوشش‌دهی و ظرفیت شرکت‌های کوریری و لجستیکی می‌تواند متفاوت باشد. برای همین برای انتخابِ بهترین‌ها، پیشنهاد می‌شود نیازهای خود را به‌دقت بررسی کنید. شاید بهتر باشد این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید:

  • حجم کالاهای ارسالی شما چقدر است؟
  • لازم است که بسته‌های شما به کجا ارسال شوند؟ آیا مناطق مدنظر شما محدود و ثابت است یا در سطح کشور گسترده هستند؟

سپس، طبیعی است که آن شرکت کوریری و لجستیکی را انتخاب کنید که به درخواست‌های شما پاسخ درستی دهد.

اگر به‌عنوان نمونه لازم است بسته‌های شما به شهرهایی خاص در شرق یا غرب کشور در مدت یک هفته یا کمتر ارسال شود، باید به سراغ آن شرکت پستی و کوریری بروید که در آن مناطق به شکل متمرکز پوشش‌دهی و خدمات‌رسانی بهتری دارد. به‌علاوه این شرکت باید سیستم حمل‌و‌نقل و توزیع خود را در حوزه‌های مدنظر شما گسترش داده‌ باشد.

اما اگر مشتریان شما در سراسر کشور پراکنده هستند، بهتر است به سراغ آن شرکت خدمات‌رسانی بروید که پوشش‌دهی گسترده‌تری داشته ‌باشد.

  • خدمات پشتیبانی مشتریان

بهتر است از سطح پشتیبانی شرکت لجستیکی و کوریری خود از قبل اطمینان حاصل کنید. زیرا سطح و کیفیت خدمات پشتیبانی این شرکت‌ها بر روی روابط شما و میزان رضایت شما و مشتریانتان تأثیر زیادی دارد. در واقع، توانایی حل مسئله در شرکت‌هایی که پشتیبانی بهتری ارائه می‌کنند به مراتب بیشتر است.

  • به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین

فناوری‌ در صنعت ارسال مرسوله‌ها نقطه اتکای شرکت‌های نامدار کوریری است. صنعت لجستیکی و کوریری با به‌کارگیری بارکدها و دیگر لوازم رهیابی مرسوله‌ها به سطح جدیدی از شفافیت رسیده‌ است. به‌علاوه در بخش‌ کوریری اهمیت استفاده از خودروهای الکتریکی، وسایل نقلیه خودران، پهبادها و غیره، منجر به بهبود شرایط ارسال شده ‌است. در همین راستا اوایل سال 2020 میلادی بود که شرکت پستی و کوریری، یوپی‌اس، اعلام کرد که تعداد 10000 خودروی ون الکتریکی را از یک شرکت تولیدکننده خودرو در انگلستان تهیه کرده‌ است. بخشی از این تمایل به استفاده از خودروهای الکتریکی با هدف کاهش سطح کربن آزاد شده و آلودگی است. همان‌طور که زندگی سبز در انتخاب‌های روزمره ما دارد جای خود را پیدا می‌کند، شرکت‌های کوریری بیشتری نیز به این جریان اضافه می‌شوند. شرکت آمازون هم همین تعداد ون الکتریکی را در سال 2019 از یک استارتاپ تولیدکننده در میشیگان آمریکا تهیه کرد. همچنین آمازون امیدوار است تا سال 2024 میلادی بتواند تعداد خودروهای الکتریکی خود را به 100000 عدد برساند. اگر برای شما نیز محیط زیست اهمیت دارد، می‌توانید این مورد را در شرکت لجستیکی و کوریری خود بررسی کنید.

شکی نیست که موارد دیگری هم در انتخاب بهترین شرکت‌های کوریری اهمیت دارند. اما به طور خلاصه، با بررسی همین موارد نیز می‌توانیم تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم. شرکت‌های کوریری مانند تی‌هاب همواره تلاش می‌کنند خود را با استانداردهای به‌روز در جهان همگام نگه‌دارند. در نتیجه لیستی جهانی از ویژگی‌های با‌ارزش در شرکت‌های کوریری و لجستیکی می‌تواند همه‌جا به کمک ما بیاید.

 

منابع:

 

https://www.brwilliams.com/blog/picking-a-third-party-logistics-service-provider/

https://ithinklogistics.com/blog/how-to-choose-a-logistics-company-in-2019/

https://1021sunrise.com/7-steps-choosing-right-courier-services-package/

https://viame.ae/qualities-your-local-courier-service-must-have/

https://theecobahn.com/logistics/electric-vehicles-are-electric-delivery-vehicles-really-more-sustainable/

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone