۷ استراتژی برای کاهش هزینه‎های حمل‎ونقل به کمک هوشمندسازی

۷ استراتژی برای کاهش هزینه‎های حمل‎ونقل به کمک هوشمندسازی

هزینه‌های سوخت، استهلاک ناوگان و نیوری کار در اثر طی کردن مسافت‌های طولانی، نظارت بر فرایندها، تعمیر و نگهداری ناوگان و سایر هزینه‌های حملونقل، متغیرهای متعدد و پیچیده‌ای هستند که برای تضمین سودآوری کسب‌وکار نیاز به مدیریت آن‌ها داریم. کسب‌وکارها چگونه میتوانند مدیریت جامع، ردیابی و کنترل همه این متغیرها را برای کاهش هزینههای کلی حملونقل تضمین کنند؟ آنها چه اقداماتی میتوانند انجام دهند تا عملیات حملونقل خود را کارآمدتر کنند؟ اتوماسیون چگونه میتواند به آنها کمک کند؟ در این مقاله، قصد داریم پاسخ این سؤالات و بسیاری از سؤالات دیگر را به طور مفصل مورد بحث قرار بدهیم.

چرا کاهش هزینههای حملونقل دشوار است؟

کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل به دلیل تأثیر متقابل عوامل مختلف در زنجیره تأمین، بسیار دشوار است. در این بخش به بررسی چند دلیل که به تشدید این پیچیدگی منجر می‌شوند پرداخته‌ایم.

هزینه‌های هزینه چندمتغیره

هزینههای حملونقل تحت تأثیر مجموعه‌ای از متغیرها مانند قیمت سوخت، مسافت، بازده مسیر، ظرفیت وسیله نقلیه، هزینههای نیروی کار، مقررات و موارد دیگر قرار می‌گیرد. این متغیرها اغلب دارای نوسان هستند و صرفه‌جویی در هزینهها و پیشبینی دقیق هزینهها را چالش برانگیز می‌کند.

شرایط پویای بازار

بازار خدمات پست و لجستیک در معرض تغییرات سریع در تقاضای بازار، تغییرات فصلی، رویدادهای ژئوپلیتیکی و تغییرات اقتصادی است. این عوامل خارجی میتوانند عملیات حملونقل را مختل کنند و منجر به هزینههای پیشبینی نشده حملونقل شوند.

زنجیره تامین چندپارچه

زنجیره‌های تامین مدرن شامل چندین ذینفع از جمله تامین‌کنندگان، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و حامل‌ها می‌شود. هر نهاد ممکن است با فناوری‌ها، فرآیندها و اولویت‌های متفاوتی عمل کند و هماهنگی و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و لجستیک را پیچیده کند.

چالشهای لستمایل

آخرین مرحله تحویل، که به عنوان لستمایل شناخته می‌شود، چالشهای خاص خودش را دارد. ازدحام شهری، الزامات تحویل متنوع و انتظارات مشتری برای سرعت و دقت، لایه‌هایی از پیچیدگی را به بهینه‌سازی هزینه اضافه می‌کنند.

عدم شفافیت زنجیره تامین و عدم دسترسی ریلتایم به داده‌ها

داده‌های نادرست یا ناکافی در مورد محموله‌ها، مسیرها و عملکرد میتواند مانع از تصمیم گیری موثر شود. کسب‌وکارها بدون دسترسی به داده‌های ریلتایم، ممکن است برای شناسایی ناکارآمدی‌ها و کاهش هزینههای نیروی کار دچار چالش شوند.

۷ تکنیک استثنایی برای کاهش هزینههای حملونقل

حال که با پیچیدگی‌های مدیریت و کنترل هزینه‌ها آشنا شدیم، سراغ راهکارهای مدیریت این پیچیدگی‌ها خواهیم رفت. در این بخش به بررسی راهکارهای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل می‌پردازیم.

بهینه‌سازی مسیر برای کاهش مایل‌های خالی

بازار اتوماسیون لجستیک با رشد متوسط سالانه ۱۲ درصد در حال رشد است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۲ به مرز ۱۵۸ میلیارد دلار برسد. همچنین حجم بازار خدمات لجستیک نیز تا سال ۲۰۲۹ به ۱.۸ تریلیون دلار خواهد رسید. با این حال، ۵۰ درصد از فرستنده‌ها هزینه‌های حملونقل بالا را به‌عنوان بزرگ‌ترین چالش خود عنوان می‌کنند و هزینه‌های لجستیک لستمایل همچنان بزرگترین عامل هزینه در حمل‌ونقل است؛ ۵۳ درصد از کل هزینه‌های حملونقل مربوط به لست مایل است.

استفاده از نرم‌افزار بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی مسیر برای شناسایی کارآمدترین مسیرها برای تحویل می‌تواند در کاهش هزینه‌های حملونقل معجزه کند. نرم‌افزار هوشمند ردیابی در زمان واقعی می‌تواند به راحتی مسیرهای انحرافی را به حداقل برساند، مسافت پیموده شده را کاهش دهد و برای بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش زمان حملونقل از عبور ناوگان حمل مناطق شلوغ جلوگیری کند. این می‌تواند به کاهش هزینههای کلی حملونقل تا ۱۲٪ و افزایش میزان استفاده موثر از وسیله نقلیه تا ۳۱٪ کمک کند.

ادغام بار برای کاهش تعداد سفرها

در صورت امکان چندین محموله کوچکتر را در یک محموله بزرگتر ترکیب کنید. این کار ظرفیت وسیله نقلیه را به حداکثر می‌رساند و تعداد سفرها را کاهش می‌دهد که منجر به کاهش هزینه‌های سوخت، نیروی کار و حملونقل می‌شود.

کاهش محموله‌های LTL (کمتر از بار کامیون) یا استفاده از آنها برای تحویل می‌تواند هزینه‌های لجستیک حملونقل را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. دستیابی به ادغام بار کارآمد در یک اکوسیستم با مدیریت سنتی نه امکان پذیر است و نه مقیاس پذیر. از این رو توصیه می‌کنیم روی یک سیستم مدیریت حمل‌ونقل (TMS) سرمایه‌گذاری کنید که برای برنامه‌ریزی بار و مدیریت ظرفیت خودرو برای افزایش حملونقل بار در قالب ادغام بار محوله‌ها بسیار مناسب است.

مدیریت هوشمند شرکت‌های کوریری برای افزایش کارایی

کار با تنها یک شرکت حمل‌ونقل میتواند به طور قابل توجهی شانس داشتن دست بالا را در مذاکرات نرخ کاهش دهد و همچنین توانایی کلی برای کاهش هزینهها را محدود می‌کند. کار با چندین شرکت کوریری میتواند به کسب و کارها کمک کند تا هزینههای لجستیک حملونقل را کاهش دهند.

راهکارهای مدیریت هوشمند فرایند حمل‌ونقل با قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند خرید خودکار خدمت حملونقل بار، مدیریت کوریرها، مدیریت حمل‌ونقل بین‌وجهی، ردیابی عملکرد فردی و موارد مشابه ارائه می‌شوند که به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا هزینه‌های حملونقل را به شدت کاهش دهند.

برنامهریزی ظرفیت خودرو برای استفاده بهینه از منابع

محموله‌ها را بر اساس عوامل متعددی که در هزینه‌های لجستیک مستقیم نقش دارند؛ از جمله هزینه به ازای تحویل، تعهدات بر اساس حجم، ماهیت محموله، ویژگی‌های محموله فیزیکی، هزینه راننده و سایر موارد، به وسایل نقلیه موجود تخصیص بدهید.

علاوه بر این، سفارش‌ها را برای کارآمدتر کردن تحویل‌ها از نظر منابع و کاهش هزینه‌های لجستیک با روش‌هایی مانند تجمیع تحویل‌ها برای یک مسیر خاص/کد منطقه‌ای یا بازگشت باشگاه با تحویل یا پیکاپ، مدیریت کنید.

سیستم‌های مدیریت حمل‌ونقل هوشمند دارای راهکارهایی هستند که به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا بر اساس پارامترهای سفارشی، بهینه‌ترین وسیله نقلیه را برای انواع محموله‌ها انتخاب کنند. آنها همچنین استفاده بهینه از ظرفیت وسیله نقلیه را تسهیل می‌کنند و در نتیجه به مدیران لجستیک کمک می‌کنند تا هزینههای حملونقل را بهینه کنند.

ردیابی ریلتایم برای نظارت قوی

محموله‌ها را به صورت ریلتایم ردیابی کنید و مدام آپدیت‌هایی برای نقاط عطف کلیدی، مانند هاب‌ها یا مقاصد نهایی دریافت کنید و آنها را با جدول زمانی مورد انتظار مقایسه کنید. دستیابی به چنین جزئی‌نگری در حملونقل بدون کمک فناوری هوشمند غیرممکن است. از این رو، توصیه می‌کنیم نرم‌افزار مدیریت حملونقل هوشمند را انتخاب کنید که ردیابی ریلتایم را ارائه می‌دهد، دید کلی را بهبود می‌بخشد و با کاهش مایل‌های خالی، بیکاری و سایر موارد به صرفه‌جویی در هزینه کمک می‌کند.

تنظیم، اندازه گیری و بررسی شاخص‌های کلیدی عملکرد

KPI ها را برای پایبندی به زمان‌های تحویل مورد انتظار، تأخیر در تحویل، گم شدن بسته، تعداد تلاش‌های تحویل و سایر موارد تنظیم کنید. تنظیم و اندازه‌گیری  KPIهای عملکرد برای شرکای تجاری و نیروی کار داخلی می‌تواند به کشف ناکارآمدی‌های پنهان و دستیابی به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

نرم‌افزار پیشرفته برای مدیریت حمل‌ونقل دارای قابلیت‌هایی برای تعریف معیارهای برای KPI است و مدیران تدارکات می‌توانند KPIهای سفارشی را برای همه شرکت‌های حمل‌ونقل و ناوگان خود تنظیم کنند. آنها به راحتی میتوانند بینش عملی را از گزارش های جامع دریافت کرده و عملیات خود را به سمت کارایی بیشتر هدایت کنند.

اولویت‌بندی کوریرها برای کاهش هزینههای حملونقل

اندازه‌گیری معیارهای عملکرد برای هر شرکت حمل‌کننده به تصمیم‌گیران استراتژیک کمک می‌کند تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرنند. برای مثال می‌توان کوریرها را در دسته‌های مثل بهترین حامل برای حمل‌ونقل طولانی مدت، مطمئن‌ترین شرکت حمل‌ونقل، بهترین شرکت حمل‌ونقل سریع و موراد مشابه دسته‌بندی کرد. به همین ترتیب، کسب‌وکارها همچنین می‌توانند معیارهایی را برای انتخاب بهترین حامل بر اساس هزینه، الزامات تحویل، مناطق و سایر موارد  تعیین کنند.

سیستم‌های مدیریت حمل‌ونقل مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد پارامترهای خاصی را برای محموله‌های خاص تنظیم کنند و اولویت‌بندی حامل را خودکار کنند. این به کاهش ناکارآمدی‌های ناشی از انتخاب اشتباه کوریر و همچنین به کاهش هزینههای بیشتر در لجستیک حملونقل کمک می‌کند.

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone