کارگران در صنعت کوریر، چالش ها و نیازها

کارگران در صنعت کوریر، چالش ها و نیازها

کارگران صنعت کوریری بخشی از سرمایه‌ شرکت‌هایشان هستند. به همین دلیل شناخت بهتر چالش‌های پیش روی این کارکنان و نحوه ایجاد انگیزه در آن‌ها، از اولویت‌های شرکت‌های کوریری است.

 

افراد زیادی در کشورهای مختلف مسئول ارسال مرسوله‌های مشتریان هستند. در کشوری مثل کانادا در سال 2020 تعداد 1.2 میلیارد بسته به‌وسیله شرکت‌های کوریری و کارکنان آن‌ها به گیرندگان تحویل ‌داده شد. این رقم نسبت به سال 2012 بیش از دوبرابر رشد داشته‌است. رشد و پیشرفت شرکت‌های کوریری بر پایه محکمی از نیروی انسانی بنا می‌شود. در کشورهای مختلف چالش‌ها و سختی‌های صنعت کوریر متفاوت است؛ اما کارگران این صنعت با انجام وظایفی مشابه، چرخ این صنعت را در حال گردش نگه می‌دارند. بخشی از چالش‌های این صنعت نیز مربوط به مدیریت و حفظ همین کارگران و رفع نیازهای آن‌ها است. مواردی مانند ایجاد برنامه کاری منظم و شخصی‌سازی شده و همچنین حفظ امنیت، تنها بخشی از نیازهای این افراد است.

 

کارگران کوریری چه نقشی در شرکت‌ها دارند؟

 

شرکت‌های کوریری با همکاری کارکنان بخش ارسال خود، خدمات تحویل بسته‌ها را برای مشتری‌های حقیقی و دفترهای حقوقی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها و کسب‌وکارهای مشابه انجام می‌دهند. بیشتر کارکنان برای تحویل بسته‌ها در محل آموزش می‌بینند و مرسوله را در بازه زمانی مشخصی بین چند ساعت تا چند روز تحویل می‌دهند. بسته‌ها ممکن است حاوی اسناد حقوقی یا مالی، نمونه‌های آزمایشگاهی، و یا خریدهای آنلاین مشتری‌ها باشند.

بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های کوریری می‌تواند نقطه عطفی برای شرکت‌های گیرنده خدمات با صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های آن‌ها باشد. شرایطی که باعث شد، علی­رغم دورکاری بسیاری مشاغل در همه‌گیری کرونا، این امکان تقریباً برای کارکنان صنعت کوریری وجود نداشته­باشد. در همین سال 2022، تنها در کشور آمریکا 1،089،898 نفر در صنعت لجستیک و ارسال کالاها مشغول به کار هستند. این رقم در بازه پنج ساله 2017 تا 2022 رشد متوسطی معادل 5،8% داشته‌است.

به طور متوسط هر شرکت کوریری (آمار شامل شرکت‌های کوچک‌ و بزرگ می‌شود) به شکل تقریبی 4 کارگر کوریری دارد. برخی از محققان این حوزه پیشنهاد می‌کنند که بهتر است به‌جای تمرکز بر روی افزایش کارایی، بیشتر بر روی حفظ کارکنان فعلی و ایجاد حس تعهد در آن‌ها متمرکز شویم. آقای پال آرمسترانگ، موسس یک شرکت مشاوره فناوری، برای آخرین کتاب خود با کارکنان زیادی در این حوزه هم‌صحبت شد. به گفته او این روزها کارگران با وسواس بیشتری روسای خود را انتخاب می‌کنند. در این مسیر مواردی مانند نحوه رفتار با آن‌ها و کارکنان دیگر و همچنین اولویت‌های مدیران، در انتخاب نهایی کارگران موثر است.

 

 

چه چالش‌هایی کارکنان صنعت کوریر را تهدید می‌کند؟

یکی از مواردی که مدیران این حوزه با آن مواجه هستند غیبت کارگران است. برنامه‌ریزی ارسال در این صنعت می‌تواند بسیار پیچیده باشد. یک برنامه ارسال، شامل تعدادی مرسوله با مقاصد مختلف و اغلب نزدیک به یکدیگر می‌شود. زمان‌بندی ارسال نیز از دیگر معیارهایی است که به پیچیدگی این برنامه اضافه می‌کند. حالا اگر بخشی از کارگران در بخش آخر ارسال در پست خود حاضر نشوند، می‌توان حدس زد که چه مشکلاتی ایجاد می‌شود. اما دلیل این غیبت‌ها چه می‌تواند باشد؟

 • استرس و فشار کاری
 • خستگی مفرط
 • بیماری
 • کمبود انگیزه و حس تعلق

وجود چنین عوامل و مواردی می‌تواند منجر به کم‌شدن کارایی افراد بشود. طبیعی است که مدیران این حوزه زمانی که شاهد به نتیجه نرسیدن برنامه‌هایشان می­شوند، آماده کاهش کارایی هستند. در صنعت کوریری نمی‌شود به یک راه حل به عنوان یک دارو اتکا کرد. بلکه باید از روش‌هایی برای افزایش انگیزه و میزان مشارکت کارکنان استفاده شود.

 

راهکار و اهمیت ایجاد انگیزه در کارکنان چیست؟

 

حالا که از نقش و اهمیت کارکنان در این صنعت باخبریم و می‌دانیم حفظ آن‌ها اهمیت زیادی دارد، یک سوال مهم ایجاد می‌شود: برای ایجاد انگیزه در کارکنان صنعت کوریری، چه کاری از دست کافرمایان برمی‌آید؟ آیدآد 

 

 1. پاداش و قدردانی

همه افراد دوست دارند تلاش‌هایشان دیده شود. زمانی که کارگران صنعت کوریری انگیزه بیشتری دارند، عملکرد آن‌ها نیز بهبود می‌یابد. اثر مستقیم این شرایط بر روی تعداد بسته‌های ارسالی قابل‌مشاهده است و به همین ترتیب عملکرد کلی شرکت بهتر می‌شود. قدم اول، ایجاد یک فرهنگ سازمانی است که به تلاش‌های کارکنان خود اهمیت می‌دهد. ارائه پاداش می‌تواند به اشکال مختلفی انجام شود:

 • پاداش‌های مالی به شکل فصلی، ماهانه، ساعتی، به‌ازای میزان کارکرد و غیره
 • پاداش‌های ملموس مانند تقدیرنامه، اعطای بسته‌های حمایتی و غیره
 • پاداش‌های تجربی به شکل مجوز حضور در برنامه‌های آموزشی مختلف برای ارتقای رتبه شغلی، همایش‌ها و برنامه‌های تفریحی جانبی

 

 1. یادگیری و پیشرفت

کمتر کسی دوست دارد در یک جایگاه شغلی بدون پیشرفت بماند. با اینکه انگیزه در افراد مختلف شکل‌های متفاوتی دارد، اما تمایل به رشد در همه افراد مشترک است. صاحبان شرکت‌های کوریری با درنظرگرفتن برنامه‌های آموزشی و ایجاد انگیزه در کارکنان خود برای یادگیری مهارت‌های جدید مانند زبان‌های محلی می‌توانند در رشد کارگران نقش پررنگی داشته باشند. حتی می‌توان کمک‌هزینه‌هایی را برای آموزش کارکنان در نظر گرفت. همچنین تعریف یک مسیر شغلی روشن به کارکنان دید بهتری از آینده کاری و سازمانی به آن‌ها می‌دهد. به این صورت مدت زمان حفظ شغل توسط کارگران نیز افزایش می‌یابد.

 

 1. سلامت و تندرستی

نیروی کاری به‌عنوان حلقه آخر زنجیره تأمین، در معرض مشکلات سلامتی بسیاری مانند اضطراب، فشار خون بالا و همچنین بیماری‌های قلبی است. برای بهبود وضع سلامت افراد و کاهش غیبت کارکنان، بهتر است به طور دائم از نظر وضعیت جسمی و روانی تحت نظر باشند. چکاپ دوره‌ای و بیمه درمانی می‌تواند در بهبود اوضاع سلامتی کارکنان نقش پررنگی داشته باشد.

 

 1. استفاده از فناوری برای ایجاد پل ارتباطی

 

نیروی حلقه آخر زنجیره تامین، همواره در حال جابه‌جایی است. خوب است بدانیم که در این شرایط افراد به سادگی ممکن است احساس انزوا و دورافتادگی کنند. پس ایجاد یک کانال ارتباطی موثر و شفاف می‌تواند برای ایجاد حس تعلق در آن‌ها کاربردی باشد و مدیران اجرایی هم از نظرات آن‌ها به سادگی مطلع می‌شوند.

 

 1. بازی‌پردازی

انسان در ذات موجودی اهل رقابت است. عنوان‌هایی مثل برنده روز یا تشویق‌های کلامی در هر مرحله از ارسال می‌تواند حس مفیدبودن را در کارکنان تقویت کند؛ از طرف دیگر، دیگران را نیز تشویق می‌کند که وارد این رقابت شوند و توانایی‌های خود را اثبات کنند.

 

کارگران شرکت‌های کوریری مانند تی‌هاب پایه اصلی ارائه خدمات هستند. بدون آن‌ها روند ارسال با مشکلات زیادی روبرو می‌شود. در نتیجه علم به اینکه چه مواردی آن‌ها را دلسرد یا امیدوار می‌کند در کنار درک درستی از نقش آن‌ها در صنعت کوریری می‌تواند نقطه پرتابی در ارتقای شرایط کاری آن‌ها باشد.

 

 

 

منابع:

 

https://blog.empuls.io/motivating-the-last-mile-delivery-executives/

https://asapcourierfl.com/4-reasons-hire-courier/

https://mailchimp.com/courier/article/trusting-employees/

https://www.ibisworld.com/industry-statistics/employment

/couriers-local-delivery-services-united-states/

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone