مدیریت زنجیره سرد چه اهمیتی دارد

مدیریت زنجیره سرد چه اهمیتی دارد

زنجیره‌ تأمین سرد که به آن زنجیره تأمین کنترل‌شده دمایی هم می‌گویند، به مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی گفته می‌شود که شرکت‌های لجستیکی برای حفظ شرایط مناسب برای کالاها، به‌خصوص در یک محدوده دمایی مشخص، به کار می‌برند.

 

دسته‌ای از کالاها مانند مواد خوراکی، فراورده‌های خونی و داروها در زنجیره سرد نیازمند دقت بیشتری هستند؛ چرا که این کالاها از نظر فسادپذیری، انواع متفاوت آن‌ها، درجه خامی فرآورده‌ها، تاریخ انقضا، استانداردهای نگهداری متفاوت و فاصله مبدأ تا مقصد، پیچیدگی‌های زیادی دارند. شبکه توزیع این نوع از کالاها نیز گسترده‌تر است. پس، در صورت قطع زنجیره سرد، همین موضوع می‌تواند باعث هدررفت بیشتر منابع شود. بنابراین حفظ زنجیره سرد در تمام مراحل ارسال از گام نخست تا زمان تحویل به مشتریان برای گروهی از کالاها ضروری است.

 

حجم بازار زنجیره تأمین سرد

در سال 2021 ارزش بازار جهانی این صنعت به 232.3 میلیارد دلار رسید. آینده این بازار، نقش کوریرها و موارد مرتبط به این موضوع از حساسیت بالایی برخوردارند.  همه‌گیری جهانی تأثیر مثبتی روی بازار و صنعت زنجیره تأمین سرد گذاشته است. برای مثال، میزان تقاضا برای انبارداری زنجیره سرد بالا رفته است نرخ مصرف مواد غذایی و نوشیدنی بسته‌بندی همواره یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر رشد زنجیره تأمین سرد در نظر گرفته می‌شود و قرنطینه نیز باعث شد مصرف این محصولات افزایش یابد. از همین رو به لطف همه‌گیری به ما کرونا شرکت‌های فعال در صنعت پخش و خرده‌فروشی مواد غذایی نظم بیشتر پیدا کردند تا از ناهماهنگی‌های بیشتر در ادامه زنجیره جلوگیری شود. رفتارهای غیرمنتظره خریداران به شرکت‌های لجستیکی شخص ثالث فشار آورد تا آن‌ها نیز انبارهای خود را سریع‌تر پرکرده و ظرفیت ارسال خود را افزایش دهند.

 

زنجیره تأمین سرد در گام آخر ارسال

نگهداری کالاها در دمای موردنیاز تنها در هاب‌ها و انبارها کافی نیست؛ بنابراین کوریرهایی که در زنجیره تأمین سرد حرفی برای گفتن دارند باید تعدادی از موارد لیست زیر را در برنامه‌ریزی‌های ارسال خود لحاظ ‌کنند.

کوریرهای زنجیره سرد باید بتوانند:

 • خودروهایی با توان تنظیم دما داشته باشند؛
 • رانندگان آموزش‌دیده‌ای داشته باشند که از شیوه مدیریت و نگهداری از کالاهای حساس نسبت به دما آگاه باشند؛
 • به کولرها، خنک‌کننده‌ها و دستگاه‌های نمایش دما مجهز باشند؛
 • اگر مواد خنک‌کننده مورداستفاده آن‌ها در حال ازکارافتادن است، حتماً آن‌ها را جایگزین کنند؛
 • یخ خشک بخارشده در بسته­ها را جایگزین کنند؛
 • اطلاعات ارائه‌شده توسط دستگاه‌های مانیتور و کنترل‌کننده را آنالیز و بررسی کنند.

 

پیش‌بینی‌ها درباره آینده این صنعت چه می‌گویند؟

بر اساس اطلاعات تحقیقات سازمان پرسدنس، حجم بازار جهانی زنجیره سرد تا سال 2030 از مرز 583 میلیارد دلار عبور می‌کند و از سال 2021 تا سال 2030 با رشد مرکب سالانه 15.1% به جلو می‌رود. عوامل متفاوتی به رشد بیشتر این صنعت کمک می‌کنند؛ عواملی مانند:

 • رشد خرده‌فروشی در سراسر جهان
 • افزایش تقاضا برای خودروهای حمل‌ونقل یخچال‌دار برای ارسال کالاهای فسادپذیر به خرده‌فروشان
 • افزایش تقاضا برای مواد خوراکی فسادپذیر و آماده مصرف
 • افزایش تقاضا برای سیستم‌های تأمین زنجیره سرد در صنعت دارویی و پزشکی
 • افزایش تقاضا برای انبارهای سرد جهت حفظ میوه‌ها و سبزی‌ها

 

بیشترین رشد زنجیره تأمین احتمالاً در کدام بخش خواهد بود؟

شواهد نشان می‌دهد که از نظر دمایی، زنجیره تأمین خنک بیشترین رشد مرکب سالانه را از خود نشان خواهد داد. این نوع از زنجیره سرد، به شکل مشخص، کالاها را در دمایی پایین‌تر از دمای اتاق ولی گرم‌تر از 1- درجه سانتیگراد نگه می‌دارد. اگر قرار باشد مواد خوراکی در مدت‌زمان کوتاهی مصرف شوند، حفظ دمای آن‌ها بین 0 تا 5 درجه سانتیگراد روش مؤثری برای نگهداری آن‌ها است. در این بازه دمایی بسیاری از میکروب‌ها فعالیت ندارند و واکنش‌های فیزیکی، شیمایی و بیوشیمیایی که باعث فساد و خرابی مواد غذایی می‌شود از بین می‌رود. از نظر جغرافیایی محدوده آسیایی اقیانوس آرام با سهمی معادل 31.5% بر اساس آمارهای سال 2019 بزرگ‌ترین بازار این نوع زنجیره تأمین خنک را در دستان خود دارد.

 

بزرگ‌ترین چالش گسترش زنجیره سرد در جهان چیست؟

در قدم اول، ساخت انبارهای مناسب و تجهیز ناوگان حمل کالاها به سیستم‌های سرمایشی که  کمترین میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را داشته باشند یکی از مهم‌ترین مسائلی است که شرکت‌های کوریری و لجستیکی این حوزه باید به آن توجه کنند. این گام برای ایجاد زنجیره‌ سبز حیاتی است. همچنین نبود استانداردهای لازم، کمبود فضای انبارهای مواد غذایی و عملیات لجستیکی غیربهینه برای این کالاها از دیگر چالش‌هایی هستند که رشد زنجیره سرد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

 

رعایت زنجیره سرد در مراحل مختلف ارسال از انبارداری گرفته تا گام آخر ارسال باعث ارتقای استانداردهای نگهداری کالاها می‌شود. شرکت‌های لجستیکی یا کوریری مانند تی‌هاب با پیشرفت خدمات خود و گسترش آن‌ها می‌توانند بخش بزرگ‌تری از بازار روبه‌رشد این صنعت را در دست بگیرند. باتوجه‌به آینده روشنی که برای صنعت زنجیره تأمین سرد پیش‌بینی می‌شود، سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند اقدامی هوشمندانه و موفقیت‌آمیز باشد.

 

منابع:

https://www.globenewswire.com/news-release/2021/11/10/2331685/0/en/

Cold-Chain-Market-Size-to-Surpass-Around-US-583-1-Bn-by-2030.html

https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/cold-chains-frozen

-food-market-811.html

https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/IJLM-08-2018-

340/full/html

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone