شرکت های کوریری و عبور موفقیت آمیز از دوران اوج فروش فصلی

شرکت های کوریری و عبور موفقیت آمیز از دوران اوج فروش فصلی

روزهای پایان سال برای شرکت­های کوریری و پستی متفاوت از سایر روزهای دیگر سال می­گذرد. موفقیت این شرکت­ها در تامین شرایط دوران اوج فروش، نمایشی از توانایی­شان برای توسعه و رشد در مسیر پیش­روش است. طبق گزارش شرکت تیپاکس، در روزهای آخر سال ۱۴۰۰ روزانه بیشتر از ۱۵۰ هزار بسته را جابه‌جا کرده که در نوع خود یک رکورد است. همچنین شرکت یواس‌پی‌اس هم در تعطیلات آخر سال میلادی انتظار خود برای جا به جایی 850 تا 950 میلیون بسته را در مدت چند روز اعلام کرده‌بود. در این مسیر چالش‌های پیش رو، شرایط لازم و تصمیمات شرکت‌های تراز اول این صنعت در جهان می­تواند در نیازسنجی برای برنامه­ریزی­های ارسال، مؤثر باشد.

 

اهمیت چالش‌های دوران اوج فروش

در این دوران شرکت‌های لجستیکی و کوریری احتمالا با بعضی از مشکلات زیر، رو به رو می‌شوند یا تجربه آن را داشته‌اند. آن چیزی که موفقیت این شرکت‌ها را تعیین می‌کند میزان توانایی در برنامه‌ریزی برای این شرایط است:

  1. افزایش تقاضا. قبل از تعطیلات سال نو میلادی و همچنین آغاز سال جدید در تقویم شمسی افزایش سفارش‌ها و فروش آنلاین کالاها قابل پیش‌بینی است. شرایطی که امسال هم در ماه‌ها و روزهای قبل از آغاز قرن جدید، در شرکت‌های لجستیکی تکرار شد.
  2. ناهماهنگی در انبارها و هاب‌ها. سیستم‌های خودکار هاب‌ها در سورتینگ و بسته‌بندی موفق بسته‌ها بسیار مؤثر است؛ ولی مشکلاتی از قبیل کمبود جا، تغییر برنامه‌های ارسال و غیره ممکن است نظم همیشگی را بر هم بزند.
  3. عدم شفافیت در موجودی‌ها. در سیستم‌های قدیمی عدم شفافیت در زمینه موجودی‌ها و مکان کالاها می‌تواند برای مشتری‌ها و شرکت‌های ارسال‌کننده شخص ثالث دردسرآفرین شود. استفاده از امکانات به­روز اجازه می‌دهد، تا حد زیادی از این درگیری‌ها فاصله گرفت.

 

تأمین شرایط لازم برای دوران اوج فروش فصلی

نتایج تجربه­ شرکت­های بزرگ لجستیکی کمک می­کند تا بتوان به دیدگاه دقیق­تری از نیازهای دوران اوج فروش دست­پیداکرد. موارد زیر برای عبوری آرام از موج‌های خروشان فروش‌ آخر سال و فصلی توسط شرکت­های بزرگی پیشنهاد می­شود:

  1. برنامه‌ای مشخص را تهیه و اعلام کنید. این برنامه باید در سراسر مجموعه شنیده شود و به عنوان اهداف دوره اوج فروش عملی شود. با گروه‌های اجرایی هم‌فکری کنید و آن‌ها را برای چند هفته شلوغ آماده کنید.
  2. نیاز به ظرفیت بیشتر را شناسایی کنید. اگر انبار، هاب یا فضایی ظرفیت بیشتری دارد آن را هم در نظر بگیرید. همچنین بهتر است تست‌های آزمایشی از ظرفیت کاری و میزان تقاضا را هم اجرایی کنید.
  3. مطمئن شوید برنامه‌ها با اهداف تجاری سازگاری دارد. مطمئن شوید برنامه‌های شما به‌روز هستند و سپس تمام اطلاعات راه‌های ارتباطی لازم را در آن قرار دهید. نگاهی به تقاضا و روند رشد آن داشته باشید، ارزیابی کنید که آیا شرایط طبق پیش‌بینی‌های شما پیش می‌رود یا خیر. برای بازبینی برنامه سه رویکرد داشته باشید: خوش‌بینانه، محتاطانه و یکی که با انتظارات شما جور در می‌آید.
  4. تاسیسات خود را نظم دهید و از آمادگی عملیاتی خود مطمئن شوید. اگر کسب و کار تجاری شما با اتوماسیون سازگار است، اطمینان حاصل کنید که قطعات یدکی مورد نیاز و نیروی متخصص تاسیسات در دسترس هستند تا همیشه با 100% توان جلو بروید.
  5. نتایج سال قبل را برای خود یادآوری کنید و از آن به‌عنوان الگویی برای فصل بعدی استفاده کنید. نقاط ضعف و قوت خود را به‌خوبی شناسایی کنید و آن‌ها را به اعضای تیم خود هم معرفی کنید تا هر تغییر و بهبودی در سراسر شرکت شما به شکل یکپارچه پیاده شود.
  6. برای تأمین نیروی کار آماده شوید. از قبل برای تأمین نیروی کار در این روزهای خاص برنامه داشته باشید و شرایط جذب نیرو را اطلاع‌رسانی کنید.

 

اقدامات شرکت‌ دی‌اچ‌ال برای دوران اوج فروش

برای شرکت‌های لجستیکی آمادگی برای دوره‌های افزایش تجارت آنلاین معنای دیگری دارد. شرکت دی‌اچ‌ال تأمین شرایط لازم برای افزایش تعداد کارکنان شروع کرد. حراج جمعه آخر فصل، کریسمس و سال نو می‌شود، در کشورهای زیادی دوره اوج فروش و به معنی سود و فروش بیشتر است. کار شرکت‌های کوریری هم هماهنگی با دیگر بخش‌های زنجیره تأمین است. شرکت دی‌اچ‌ال در این شرایط در سال ۲۰۲۱ به میزان 68.5% فرصت شغلی جدید فراهم کرد تا نیروی کار موردنیاز خود را تأمین کند. در حال حاضر شرکت دی‌اچ‌ال در آمریکا ۱۹ مرکز توزیع و سه دفتر شرکتی برای ساماندهی به حجم بالای سفارش‌های روزمره خود دارد.

 

قطع همکاری یوپی‌اس با خرده‌فروشان بزرگ

شرکت یوپی‌اس برای آمادگی بیشتر اعلام کرد، بعضی از سفارش‌هایی که از خرده‌فروشانی مثل نایکی و گپ که به مناسبت دوشنبه سایبری (تخفیفات اولین دوشنبه بعد از تعطیلات عید شکرگزاری) باشند را نمی‌پذیرد. البته این شرکت همچنین توضیح داد که این شرایط فقط برای بسته‌هایی است که بدون هماهنگی قبلی و زودتر از بازه مشخص شده ارسال شوند.

در آن زمان رسانه‌های زیادی اعلام کردند که یوپی‌اس همکاری‌هایش را با شرکت‌هایی مثل ال‌.ال بین و غیره محدود کرده است. یکی از سخنگویان این شرکت در این باره می‌گوید: " این‌طور نبود که دیگر بسته‌های مشتریان بزرگ خود را حمل نکنیم. اتفاقی که افتاد این بود که بسته‌های بدون برنامه‌ریزی را قبول نکردیم، این تفاوت زیادی دارد. این حرف‌ها گفته شد که یوپی‌اس مشکل تأمین ظرفیت دارد. ولی واقعیت این است که آن مشتری‌های ما به سراغ جای دیگری رفتند، همان‌طور که شرکت‌های کوچک و متوسط رفتند و ارسال‌کننده‌های دیگری پیدا کردند. حرف ما به آن‌ها هم همین بود."

تجربه خدمت در روزهای خوش پیش از سال نو و ارسال کالاهای موردنیاز مشتری‌ها به شرکت‌های پستی و کوریری، مانند تی‌هاب، علی­رغم شیرینی، نشان از فشار کاری، پشتکار و تلاش در کنار برنامه‌ریزی‌هایی است که باعث موفقیت چنین مجموعه­هایی می­شود.

 

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone