سوله‌های آینده

سوله‌های آینده

تجارت الکترونیک و تاثیر آن بر آینده‌ی انبارها

 

توسعه املاک و مستغلات زنجیره تامین در عصر دیجیتال :

تجارت الکترونیکی و سایر فناوری‌های دیجیتالی، روش‌های مختلفی را برای انتخاب، خرید و تحویل کالا در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده‌اند و همزمان این انتظار را نیز به وجود آورده‌اند که همه‌ی این فرآیندها باید در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه‌مدت صورت گیرند. با این حال، ارائه ی خدماتی که اکنون بدیهی تلقی می‌شوند، برای خرده‌فروشان به طور فزاینده‌ای پیچیده شده است. این امر اهمیت شبکه‌های توزیع را برای خرده‌فروشان افزایش داده‌است.

املاک و مستغلاتی که این شبکه‌ها را تشکیل می‌دهند به طورقابل توجهی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. امروزه خرده‌فروشان مجبور اند که در مورد مکان، اندازه، مشخصات و حتی عملکرد انبارها، اندکی متفاوت تر فکر کنند. چگونه می‌توان خدمات تحویل کالا در محدودیت‌های زمانی بسیار کوتاه را بهینه‌سازی کرد؟ آیا«سوله‌های بزرگ» هنوز تنها گزینه ی مناسب برای شبکه‌های توزیع ملی هستند؟ نتیجه‌ی استفاده از فرآیندهای کاربر (labour-intensive processes) در انبارها چیست؟ این‌ها، تنها برخی از سوالات و چالش‌هایی است که در صفحات بعدی به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

اختلال دیجیتال (Digital Disruption) :

با اتخاذ سریع فناوری‌های دیجیتالی، شیوه‌های آشنا شدن مصرف‌کنندگان با محصولات، انتخاب آن‌ها، تکمیل خرید و در نهایت روش‌های دریافت کالا دست‌خوش تغییراتی شده‌اند. این گزارش چالش‌هایی را نشان می‌دهد که خرده‌فروشان در نتیجه‌ی اختلال دیجیتالی با آن روبرو هستند و اینکه چگونه املاک و مستغلات، نقشی اساسی در پاسخ به این چالش‌ها بر عهده دارند

 

راحتی عامل رقابت است :

  سرعت بالای رشد تجارت الکترونیکی، فروشگاه های حضوری را الزاما بی استفاده نمی کند، بلکه در واقع این فروشگاه‌ها یکی از چندین مسیر ورود کالا به بازار شمرده می‌شوند. امروزه مصرف‌کنندگان این امکان را دارند که هر آن چیزی را که تمایل دارند، در هر زمانی که خودشان دوست دارند، پیدا کنند و بخرند. بنابراین انتظار دارند که بتوانند به راحتی به محصولات موردنظرشان دسترسی پیدا کنند و صرفا به فروشگاه‌های سنتی محدود نشوند.

  طبیعتا توانایی ارائه انواع روش‌های آسان برای دسترسی و دریافت کالا به مشتریان، به عنوان یک نقطه اصلی رقابت مطرح شده‌است. در حال حاضر میزان راحتی، در شیوه‌های متنوع، یکی از عوامل تعیین‌کننده‌ی کیفیت خدمات به مشتریان است و زنجیره‌های تأمین خرده‌فروشان را به سمت مرحله ی اصلی سوق داده‌است.

  مصرف‌کنندگان انتظارات زیادی دارند، اما خرده فروشانی که با ارائه گزینه‌های انعطاف‌پذیر و دریافت و تحویل سریع کالا به نیازهای مشتریان پاسخ می‌دهند، احتمالاً مشتریان را به نوع خدمات خود جلب کرده و وفاداری آن‌ها را تقویت خواهند کرد. برای مثال افزایش چشمگیر محبوبیت استراتژی خرید آنلاین و تحویل در فروشگاه (click and collect) را در بین مصرف‌کنندگان در نظر بگیرید.

 

یک چالش بزرگ برای خرده‌فروشان این است که شبکه توزیع کالا از یک جریان خطی حرکت کالا از «کارخانه، به مراکز توزیع و در نهایت به فروشگاه»، به سمت یک شبکه‌ی پیچیده که محصولات در آن در بین انبوهی از امکانات به هم پیوسته در حرکتند، تغییر مسیر داده است.

 مشکل اصلی خرده فروشان آنلاین، ارسال سریع و کارآمد سفارشات، بدون بهره بری از یک شبکه فروشگاه فیزیکی است که امکان استفاده از استراتژی‌هایی مانند خرید آنلاین و تحویل در فروشگاه را فعال می‌کند. علاوه بر این، خرده‌فروشان آنلاین امکان استفاده از مزایای تشخیص نام تجاری خود توسط مصرف‌کنندگان را ندارند، زیرا این تشخیص تنها با حضور فیزیکی نام‌های های تجاری حاصل می‌شود.

  برای خرده‌فروشان حضوری و سنتی، اجرای برخی از این پیشنهادات جدید، فشارهای قابل توجهی را بر زنجیره‌های تأمین وارد می‌کند که در اصل برای پرکردن موثر تعداد کمی از فروشگاه‌ها با حجم زیاد محصولات، آن هم به طور منظم، طراحی شده‌اند.

  شاید تعجب آور نباشد که بسیاری از خرده‌فروشان به حداکثر توان بازدهی زنجیره‌های تأمین موجود دست پیدا کرده اند و بر همین اساس بر آن شده اند که در مرحله‌ی بعدی تکامل در صنعت خرده فروشی، بر لجستیک و شبکه گسترده تر املاک و مستغلات تمرکز کنند تا بتوانند با برخی از این چالش‌ها مقابله کنند.

 

 

چالش خرده‌فروشی :

  یکی از ویژگی‌های اساسی بازار آنلاین این است که فرآیند خرید در مقایسه با پیاده روی در خیابان‌های بزرگ یا رانندگی برای رسیدن به مراکز خرید، بسیار راحت تر و سریع‌تر است. علاوه بر این، عدم وجود تعامل انسانی این تهدید را به وجود می‌آورد که بین کانال‌های آنلاین تفاوتی وجود نداشته‌باشد، زیرا مصرف‌کنندگان تنها بر اساس قیمت تمایز قائل می‌شوند.

  طبیعتا شفافیت قیمت در اینترنت اغلب بسیار بیش‌تر از انواع سنتی خرده فروشی است، زیرا در فروشگاه‌های آنلاین توجیه قیمت‌های بالاتر به دلیل ارائه خدمات، بسیار دشوارتر است..

  در نتیجه، با توجه به اینکه خرده‌فروشان آنلاین همگی قیمت‌های مشابهی را برای مقایسه‌ی کالاها ارائه می‌دهند، بسیاری از آن‌ها، راه‌های متمایزکردن پیشنهاد آنلاین خود را از سایر خرده‌فروشان بررسی کرده‌اند. توانایی تحویل سریع سفارشات از طریق روشی که خود مشتریان انتخاب می‌کنند، در حال حاضر، نکته ی اصلی برای ایجاد رقابت است.

 

احساس رضایت به عامل اصلی تمایز بین خرده‌فروشان تبدیل شده است و بسیاری از خرده‌فروشان با تکیه بر کانال‌های یکپارچه‌ی توزیع و با اتصال فروشگاه، حضور آنلاین و رسانه‌های اجتماعی به تمام قسمت‌های زنجیره‌ ی تامین به این چالش پاسخ می‌دهند.

  از دیگر سو، پیامدهای تغییر عادات خرید مصرف‌کنندگان باعث ایجاد چالش‌های قابل توجهی برای خرده‌فروشان می‌شود. با وجود پیچیدگی این چالش ها، نمی توان از آن‌ها به کلی چشم‌پوشی کرد. خرده فروشانی که نمی توانند با تغییرات ایجاد شده در صنعت خود سازگار شوند، سختی‌های زیادی را تجربه خواهند کرد.

  تا کنون بسیاری از خرده‌فروشان به‌درستی بر جنبه ی "فروش" سفر مشتری تمرکز کرده ‌بودند، اما با وجود تغییراتی که در عادات خرید مصرف‌کنندگان به وجود آمده‌است، خرده‌فروشان ملزم به نوآوری در سه بعد اصلی مکان، سرعت و هزینه شده‌اند که همه ی آنها تا حدودی با راه‌حل‌های املاک و مستغلات قابل حل می‌باشند.

 

 

 

تاثیر بر املاک و مستغلات :

تأثیرات تغییر محیط خرده فروشی باعث تکامل شبکه ی توزیع فیزیکی خرده فروشی می‌شود. ویژگی‌های املاک و مستغلات که بخشی از شبکه توزیع مطلوب را تشکیل می‌دهند با تکیه بر نوع خرده‌فروش مورد نظر و اهداف و چالش‌های خاص آن متفاوت خواهد بود. با این حال، ملاحظات زیر همه تا حدی قابل توجهند.

 

اهمیت مکان :

یکی از سوالات مهمی که در این میان مطرح می گردد، محل انبارهای درون شبکه است. با توجه به اینکه راحتی دسترسی به یکی از مهم‌ترین نقطه‌های رقابت خرده‌فروشان آنلاین برای به‌دست‌آوردن سهم بازار شده است، در بسیاری از موارد، نیاز به کوتاه‌کردن زمان تحویل به این معنی است که کوتاه بودن فاصله ی مکانی و سهولت دسترسی مصرف‌کننده، بسیار مهم است.

  طبیعتا پاسخ به این نیاز ممکن است شامل افزایش تعداد مراکز بزرگ‌تر منطقه‌ای باشد، اما مسلما موثرترین تغییر در انتهای دیگر طیف اندازه و با افزایش تقاضا برای انبارهای تدارکات شهری کوچک‌تر، قرار دارد.

  اهمیت تسهیلات لجستیکی شهری، روز به روز بیشتر می شود زیرا این انبارها به عنوان راهی برای سهولت در ایجاد راحتی و زمان تحویل سریع شناخته شده‌اند. نزدیک‌بودن انبارهای شهری به مشتریان در محل‌های مسکونی و تجاری، آن‌ها را به بخش جدایی‌ناپذیر فرآیند تحویل سفارشات، تبدیل نموده ‌است. این انبارهای کوچک‌تر با توانایی بالقوه برای کاهش زمان تحویل، نقش مهمی در نبرد برای تصاحب سهم بازار آنلاین خواهند داشت.

 

  با این حال اگر قرار است که انبارهای شهری- به خصوص در محیط‌های با تراکم جمعیتی بیش‌تر- به عنوان «همسایه‌های خوب» شناخته شوند، نیاز به طراحی دقیق و برنامه‌ریزی مکانی دارند. در نتیجه، چنین مکان‌هایی با برنامه ریزی محدودیت های استفاده انتخاب می‌شوند که مبتنی بر عواملی مانند ظرفیت شبکه جاده‌های محلی در زمان شلوغی، و درنظرگرفتن ساکنان و مشاغل محلی هستند.

  این تغییر روش در انتخاب محل زیرساخت‌ها باعث می‌شود که کارایی بیش‌تری برای بسیاری از خرده‌فروشان ایجاد شود. با این حال افزایش تقاضا برای املاک شهری در زمان عرضه ی محدود، به ویژه برای اقلام با موقعیت و مشخصات مناسب اتفاق می‌افتد.

  در حالی که برخی از خرده‌فروشان و متخصصان تحقق الکترونیکی می‌توانند به شبکه‌ی فروشگاه های فیزیکی موجود در شهرها بسنده کنند، استراتژی دیگران باید به سمت توسعه ی شبکه‌های منطقه ای پیش برود. این می‌تواند به عنوان راه حلی برای پوشش بیش‌تر منطقه‌ها یا تکمیل شبکه‌های موجود عمل کند.

  باید اشاره کرد که مراکز توزیع منطقه ای معمولاً در اجتماعات شهری قرار ندارند و بنابراین می‌توانند بزرگ‌تر باشند و حجم بیش‌تری از کالاها را برای عرضه به مشتری در خود جای دهند. تلاش برای بهبود کارآیی به این معناست که با وجود تمایل به انبارهای شهری، تقاضا برای انبارهای بزرگ‌تر نیز ادامه خواهد یافت، زیرا خرده‌فروشان به دنبال یکپارچه‌سازی مکان‌ انبارهای موجود هستند.

  با این وجود تلاش برای بی‌نقص‌سازی زنجیره ی تأمین، تقاضا برای استفاده از سوله‌های بزرگ (Mega Sheds) را محدود میکند

 

نقاط اتصال به شبکه :

یک عامل مهم در شناسایی مکان مناسب برای انبارها- هم برای انبارهای کوچک شهری و هم سوله‌های بزرگ در سطح کشوری- بررسی میزان دسترسی به آن مکان است.

با توجه بر الزامات خرده‌فروش یا شرایط ارائه دهنده‌ی خدمات لجستیک، مکان انبار باید علاوه بر داشتن سهولت دسترسی برای خریدار، در دسترس تأمین کنندگان کالا نیز باشد.

  علاوه بر آنچه که گفته شد، دسترسی به هر دو شبکه ی جاده‌ای ملی و محلی، یکی از ویژگی های مهم برای بسیاری از خرده‌فروشان است، زیرا انتقال اکثر محصولات درسراسر زنجیره ی تامین از طریق حمل و نقل جاده ای صورت می پذیرد. با این حال تمایل فزاینده‌ای برای قرارگیری در نزدیکی روش‌های حمل‌و نقل جایگزین مانند راه آهن و حمل و نقل هوایی و دریایی وجود دارد. چنین رویکردهایی اجازه می‌دهد که محموله‌های بین المللی به سرعت در سراسر شبکه منطقه‌ای منتقل شوند و یا حتی به سمت انبارهای شهری بروند.

 

همانطور که سیاست‌های سبز در استراتژی‌های تجاری تثبیت می‌شوند، تنوع روش‌های حمل‌و‌ نقل به منظورکمک بیش‌تر برای حفظ محیط زیست نیز ممکن است به عنوان عاملی قوی در تصمیم‌گیری برای تعیین محل انبارها تلقی شود. تشویق‌های دولت بریتانیا برای کاهش ازدحام جاده ای و همچنین کاهش انتشار گاز کربن دی اکسید، به همراه حمایت‌ها از بهبود کارایی حمل و نقل ریلی، باعث می‌شوند که گرایش به دیگر روش‌های حمل‌و نقل افزایش یابد. الگوهای مختلف حمل‌و نفل از نقطه واردات تا توزیع، در انتخاب مکان انبارها در آینده تأثیرگذار خواهندبود.

 

 

انعطاف‌پذیری

 

فضای انعطاف‌پذیر :

  گرایش فزاینده به تجارت آنلاین، انعطاف‌پذیری انبارها را به یک موضوع مهم تبدیل می‌کند. این فضاها، چه در یک مرکز توزیع بزرگ قرار داشته باشند و چه در یک انبار کوچک‌تر شهری، باید بتوانند در مقابل نوسانات تقاضا در تجارت الکترونیکی و همچنین ترندهای متنوع رسانه‌های اجتماعی تاب بیاورند.

  دو تفاوت عمده بین خرده‌فروشی در فروشگاه‌های فیزیکی و خرده‌فروشی آنلاین، وجود دارد و آن هم ظرفیت و تنوع محصولات است. مصرف‌کنندگان، به این واقعیت عادت کرده‌اند که یک فروشگاه فیزیکی فقط می‌تواند پاسخگوی تعداد مشخصی از مشتریان باشد و ممکن است همه‌ی اقلام موجود در محدوده‌ی خرده‌فروشی را در انبار ذخیره نکند، اما هنگام خرید آنلاین، چنین نگاهی از سوی مصرف‌کننده وجود ندارد. یکی از مشکلات موجود برای خرده‌فروشان آنلاین این است که از لحاظ نظری، هیچ محدودیت فیزیکی برای تعداد مشتریانی که در یک فروشگاه آنلاین خضور دارند، وجود ندارد و مشتریان انتظار دارند که بتوانند هر کالایی را با تنوع بالا سفارش دهند و معمولا به موقعیت آن فروشگاه، در زنجیره‌ی تامین ملی توجهی ندارند.

از دیگر سو، در حالی که تقاضای فصلی به خرده‌فروشان آنلاین محدود نمی‌شود، در برخی موارد این تقاضاها خرده‌فروشان آنلاین را بیش‌تر تحت تاثیر قرار می دهد. با در نظرگرفتن اوج تقاضا، ممکن است فشار شدیدی بر ظرفیت انبار وارد شود که در نتیجه توانایی بهره‌وری حداکثری از یکی از مهم‌ترین دوره‌های خرده‌فروشی سال را کاهش داده و در نهایت منجر به خدشه دار شدن اعتبار شرکت می گردد. بنابراین ممکن است که خرده‌فروشان آنلاین توانایی انعطاف‌پذیری انبار را با میزان فضایی که در اختیار دارند، ارزیابی کنند.

 

 

 

 

همه چیز زیر یک سقف :

 (operational agility) برای دستیابی به درجه ی بیشتری از چابکی عملیاتی انبارها باید در مراحل اولیه ی فرآیند خرده‌فروشی گنجانده شوند. یک راه این است که برای کوتاه کردن فرآیند انتقال اقلام، از مرحله ی طراحی تا تولید و نمایش در فروشگاه‌ها، در محیط آنلاین صورت گیرد.

  برخی از خرده‌فروشان تصمیم گرفته‌اند که مراحل خاصی از آماده سازی اقلام را به داخل انبارها انتقال دهند. برای مثال عکاسی از اقلام جدید برای نمایش آنلاین را می‌توان به جای فضاهای مخصوص، در استودیوهایی که در انبارها قرار دارند انجام داد. این عمل، باعث حذف مرحله ای جداگانه می شود که به خودی خود چند روز به زمان انتقال محصول از مرحله‌ی طراحی تا قفسه‌های فروشگاه می گردد.

  برخورد موثر با کالاهای برگشتی، نقش بسیار مهمی در ایجاد بستری مناسب جهت نعامل می گردد. مشتریان آنلاین، به طور ویژه ای به توانایی بازگشت سریع و آسان اقلام، چه به فروشگاه محلی و چه برگشت به انبار، اهمیت می‌دهند. برای خرده فروشان، توانایی مدیریت سریع و کارآمد این فرآیند و بازگرداندن اقلام برگشتی به سیستم موجودی کل، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند زیرا رشد تجارت الکترونیک باعث بالارفتن میزان اقلام برگشتی می‌شود. این افزایش در میزان اقلام برگشتی، از یک سو باعث می‌شود که نیاز به فضای موردنیاز برای کالاهای برگشتی بیش‌تر شود، علاوه بر این، نیاز به حضور کارکنان بیش‌تر برای رسیدگی به این مرحله ی اضافه شده در فرآیند خرده‌فروشی افزایش می یابد.

 

شخصی‌سازی :

تقاضا برای کالاهای شخصی‌سازی شده از رایانه گرفته تا تی شرت، به لطف فناوری دیجیتال در حال افزایش است. با این حال شخصی‌سازی، پیچیدگی بیش‌تری را به زنجیره ی تامین می افزاید. تولید انبوه می‌تواند در یک مکان صورت گیرد حال آنکه اقلام شخصی‌سازی‌شده ممکن است مشمول دو یا چند فرایند تولید شوند که هر کدام آن‌ها به طور خاص، در تاسیسات مختلف انجام می‌شوند. در بسیاری از موارد، مراحل نهایی تولید نسبتاً نزدیک به کاربر نهایی انجام می‌شود، اما مکان انجام فرآیندهای مختلف عملکرد دیگری است که باید بهینه‌سازی شود. نکته ی مهم اینجاست که تمایز دیرهنگام مستلزم آن است که برخی مراحل تولید در انبارها انجام شود. این امر نه تنها فضاهای در دسترس را محدود می‌کند، بلکه این نیاز را ایجاد می‌کند که فناوری‌های اضافی به همراه کارکنان بیش‌تر برای اجرای این کارها ضروری به نظر برسند.

 

انواع روش های حمل‌ونقل محصولات :

زمان آنکه اقلام موجود در انبارها تنها توسط کامیون‌های بزرگ جابجا شوند، دیگر سپری شده است. امروزه انواع مختلفی از وسایل نقلیه وجود دارند که انبارها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و این تنوع باید در طراحی انبارها لحاظ گردد.

 

علاوه بر این، افزایش تجارت الکترونیکی و رشد سفارشات کوچک و پراکنده باعث افزایش تعداد ون‌های کوچک مخصوص تحویل شده است. حتی ممکن است سفارشاتی که باید بسیارسریع به دست مصرف‌کنندگان برسند، به صورت جداگانه از طریق موتور یا اسکوتر ارسال شوند.

اگر بخواهید همه ی وسایل نقلیه را به طور موثری بارگیری و تخلیه کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که چگونه می‌توان با تنوع روزافزون وسایل نقلیه به بهترین نحو همراه شد. برای این منظور ممکن است نیاز داشته باشید که در چیدمان انبار تغییراتی ایجاد کنید.

  نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، توانایی شارژ مجدد خودروهای سبز، اعم از خودروهای تحویل یا اتومبیل‌های سواری است. تلاش برای صرفه جویی در هزینه و سوخت باعث می‌شود تمایل به سمت خودروهای تحویل سبز بیش‌تر شود.

 

عبور و مرور کارکنان و بازدیدکنندگان :

افزایش تنوع فرایندهایی که در انبارها رخ می‌دهد منجر به بیش‌ترشدن نیروی کار انسانی در انبار می‌شود. بنابراین مهم است که در طراحی انبار گرایش به سمت استفاده بیش‌تر از نیروی کار انسانی لحاظ شده و تامین رفاه کارکنان در اولویت باشد. این موارد شامل ساخت توالت، فضای مناسب برای استراحت، تعبیه ی فضایی برای تعویض لباس، پارکینگ دوچرخه و احتمالاً یک فضای باز است. این عناصر برای ایجاد محیط کاری صمیمی و جلب رضایت کارکنان ضروری است.

  در حالی که انتخاب اموال لجستیکی به شدت تحت تأثیر موقعیت مکانی و ارتباطات حمل و نقل است، حمل و نقل کارکنان نیز از از دیگر موارد ضروری است. بنابراین بررسی و اقزایش امکانات پارکینگ خودرو به اندازه ی کافی و برای همه ی کارگران، نکته ای ضروری است، زیرا برخی از آنها طبق الگوهای شیفت کاری خود، صبح زود یا دیرهنگام تردد خواهند داشت. گاهی تردد با خودروی شخصی تنها گزینه‌ی موجود است، بهتر است که دیگر راه‌های حمل‌و نقل هم در برنامه ریزی شرکت مد نظر قرار گیرد. افزایش راه‌های دسترسی نیروی کار در دراز مدت، به نفع اپراتور انبار خواهد بود.

  از آنجایی که انبارها گاهی به نمونه‌ی گسترده‌ای از نمای مغازه تبدیل می شوند، این سازه‌ها باید بتوانند میزبان انواع افراد و طیف متنوعی از مصارف باشند. این تنوع می‌تواند شامل افراد بازدیدکننده، مانند تأمین‌کنندگان کالا شود. در صورت پشتیبانی شرکت خرده فروشی از استراتژی خرید آنلاین و دریافت حضوری محصول، تامین پارکینگ ماشین برای مشتریان ضروری است. انعطاف‌پذیری انبار برای این الزامات، نقش ویژه ای در تعیین و گزینش مکان دارد

 

فعالیت به صورت شبانه‌روزی :

دسترسی به اینترنت و تجارت الکترونیکی هیچ گاه خاموش نمی شوند و در نتیجه الگوی کار انبارها را تغییر می‌دهند. افزایش فشار برای کوتاه‌کردن زمان تحویل به این معنی است که برای تحویل سفارشات روز بعد، آماده‌سازی باید در طول شب صورت گیرد.

 

مراکز توزیع بزرگتر طی چندین سال به این مدل منتقل شده‌اند. در بسیاری از موارد این ساختمانها در مکانهای صنعتی واقع شده اند و بنابراین مزاحمت‌های کار شبانه روزی برای همسایگان به حداقل ممکن رسیده است. با این حال با افزایش تقاضا برای انبارهای شهری، نزدیک‌بودن به مناطق مسکونی می‌تواند نگران‌کننده باشد. این احتمال وجود دارد که این انبارها باعث ایجاد مزاحمت برای ساکنان مناطق مسکونی یا ازدحام در جاده‌ها شوند.

  اگرچه انبارهای شهری گزینه‌های مناسبی هستند و در برنامه ریزی‌های توسعه لحاظ می‌شوند، اما ساختمان‌هایی که امروزه درحال استفاده هستند، به ویژه ساختمان‌هایی که در مجاورت مناطق مسکونی واقع شده‌اند، ممکن است به دلیل افزایش ترافیک و سرو‌صدا با مقاومت افراد بومی در برابر استفاده بیش‌تر مواجه شوند. در این صورت نیاز به انجام تغییراتی در شرایط برنامه‌ریزی و نحوه‌ی کسب رضایت افراد وجود دارد.

 

تلفیق مزایا :

  مراکز تلفیقی (Consolidation centres)، که در آن یک انبار مسئول تحویل انواع اقلام خرده‌فروشان است، به سرعت درحال رشد هستند، زیرا کاربران نهایی و جوامع محلی به مزایای آن‌ها پی برده‌اند. در حال حاضر نمونه‌های موفقی از مراکز تلفیقی وجود دارند که به ویژه در هنگام تحویل اقلام به مناطق متراکم شهری، یا شهرهای تاریخی با خیابان‌های باریک از مزایای خاصی برخوردار هستند.

به نظر می رسد که سهامداران محلی، این انبارها را به دلیل تاثیر آن‌ها در کاهش تراکم جاده‌ها، آلودگی و سر و صدا ترجیح می‌دهند.

  این انبارها مزایای متعددی برای خرده‌فروشان هم دارند. در بسیاری از موارد فروشگاه‌ها باید طیف متنوعی از محصولات را مطابق با اقلام موجود در سایت‌های خرده‌فروشان آنلاین ارائه دهند، اما با مشکلاتی مانند کمبود فضا برای نگهداری محصولات در دست تحویل و اقلام برگشتی روبرو هستند. مراکز تلفیقی با قرارگیری در مراکز شهری و داشتن محدودیت‌های کم‌تر برای تحویل محصولات، می‌توانند در حل این مسائل تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، این انبارها می‌توانند تحویل محصولات را به صورت شبانه انجام دهند، چون محدودیت زمانی کار در فروشگاه‌ها را ندارند.

 

فناوری و ابر داده :

مفهوم تغییر کاربری انبار فقط مسئله‌ی مکان را دربر نمی‌گیرد، بلکه طراحی هم مهم است. انبار باید در درجه ی اول به گونه ای طراحی شود که بتواند پاسخگوی نیازها در شرایط مختلف باشد. ساختمان‌های جدید می‌توانند این امر را از ابتدا در نظر بگیرند در حالی که ساختمان‌های صنعتی موجود یا باید از شیوه‌های کاری برای دستیابی به انعطاف‌پذیری استفاده کنند یا اینکه روی خرید فناوری‌های جدید برای افزایش بهره‌وری سرمایه‌گذاری کنند.

  راه حل‌های مبتنی بر فناوری بسیار متنوع هستند، برای مثال ربات‌های جمع‌آوری اقلام و برخی از نرم‌افزارها به کارگران کمک می‌کنند که با چینش محصولات در قفسه‌های نزدیک‌تر و استقرار موثر کارکنان، از حداکثر فضای موجود استفاده کنند. البته اتوماسیون پرهزینه‌ی انبارها به منظور دستیابی به حداکثر کارایی، همچنان در حال رشد و افزایش محبوبیت است.

   گزارش Deloitte Global Powers of Retailing در سال 2014 نشان می‌دهد که چگونه فناوری می‌تواند سنگ بنای آینده ی صنعت خرده‌فروشی باشد. این تحقیق، فناوری‌هایی را که از مزیت رقابتی بیش‌تری برخوردارند و آگاهی بیش‌تری از محصولات را در زمینه خرده فروشی و عرضه ارائه می‌دهند، مورد توجه قرار می‌دهد.  یکی از این کاربردها استفاده از شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) است که به ذخیره و جمع آوری داده‌هایی می‌پردازد که می‌توانند به اشیاء جداگانه متصل شوند. این فناوری نه تنها می‌تواند در پیگیری موجودی از طریق زنجیره ی تأمین مفید باشد، بلکه می‌تواند به عنوان یک منبع مهم برای مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار گیرد و امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به خرید، دستورالعمل ها، بازیافت و غیره را فراهم کند.

 

  چالش عملیاتی خرده‌فروشان - فراتر از طراحی وب‌سایت‌ها و برنامه‌های معاملاتی با کیفیت بالا- در واقع تلاش برای ادغام کانال‌های مختلف بازار، با زنجیره ی تامین است.

  اگر قرار است خرده فروشی‌های فیزیکی و کانال‌های آنلاین به صورت یکپارچه فعالیت کنند، خرده‌فروشان و زنجیره‌های تأمین آنها باید نسبت به گذشته دید بسیار واضح‌تری نسبت به موجودی محصولات خود داشته باشند. آنها باید بدانند که یک کالا دقیقا در کجا در شبکه فروشگاه‌ها و انبارها موجود است تا بتوانند در دسترس بودن آن را برای خرید تضمین کنند.

  زنجیره تامین خرده‌فروشی در یک بازه ی زمانی کوتاه افزایش قابل ملاحظه‌ای در میزان پیچیدگی خود داشته‌است، مزایای این اتفاق برای خرده‌فروشانی رخ می‌دهد که بتوانند کانال‌ها را به طور موثری با یکدیگر ادغام کنند، و طبیعتا گروهی که از انجام این کار باز بمانند متوجه‌ی ضرر زیادی خواهند شد.

  یک راه حل، استفاده‌ی بیش‌تر از ابرداده‌ها و فناوری‌های مرتبط با آن است تا درک بهتر و جامع تری از محل دقیق اقلام جداگانه انبار امکان‌پذیر شود. سرمایه‌گذاری مداوم در فناوری مورد نیاز، برای دستیابی به این درک جامع از موجودی ضروری است.

 

  یکی دیگر از زمینه‌هایی که رویکرد مبتنی بر ابرداده در آن مفید خواهد بود، پاسخ دهی به نوسانات تقاضا است که با افزایش نفوذ رسانه‌های اجتماعی ایجاد شده است و می‌تواند به رواج بیشتر آن کمک کند. برای استفاده ی موثر از هرگونه افزایش تقاضا، خرده‌فروشان باید بتوانند به سرعت به تغییرات سریع تقاضا برای اقلام واکنش نشان دهند. در واقع باید اطمینان حاصل شود که موجودی کافی در سراسر شبکه ی فروشگاه‌ها در دسترس است و می‌تواند به راحتی در مکان‌های انبار برای تحویل آماده شود.

برای کمک به این امر، برخی از خرده‌فروشان از تجزیه و تحلیل‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند تا بتوانند تشخیص دهند که چه محصولاتی احتمالاً در یک زمان معین تقاضای بیش‌تری خواهندداشت، و اینگونه موجودی آن‌ها را افزایش می‌دهند.

 

 

کارآمدی

کارآمدی عملیاتی:

زمینه ی دیگری که در آن ابرداده‌ها می‌توانند مفید باشند ایجاد کارآمدی است. بخشی از فرآیند پاسخ دهی به نیازها، اندازه گیری موثر هزینه‌ها در هر مرحله از زنجیره ی تامین با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های دقیق برای مشخص‌کردن ناکارآمدی زنجیره تامین است.

  این کار شامل استفاده از داده‌های دقیق برای پیش بینی موجودی‌های موردنیاز و تغییرات در میزان فضای مورداستفاده در سراسر شبکه است. خرده‌فروشان با عقد قراردادهای مناسب، می‌توانند برای میزان فضای انبار مورد نیاز و پرداخت نسبتاً سریع هزینه‌ها، برنامه‌ریزی کنند. در حقیقت این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که زنجیره‌های تأمین خرده‌فروشان بخش قابل توجه و یکپارچه‌ای از عملکردهای داخلی آنها را تشکیل دهند.

با این حال ایجاد کسب و کاری که صرفا پاسخگوی نیازها است، کافی نیست. برای حفظ بهبود کارایی، باید پیچیدگی‌هایی اضافه شود. این کار به علت ضعف در بخش مصرف‌کننده نیست، بلکه به این دلیل است که تجارت الکترونیکی می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای خرده‌فروشان ایجاد کند. انتخاب سفارشات جداگانه برای مشتریان می‌تواند بسیار پیچیده تر از ارسال عمده به شبکه ی فروشگاه‌ها باشد، علاوه بر این  که سفارشات ممکن است از نظر اندازه کوچک‌تر، تکراری‌تر و بی برنامه‌تر باشند و محدودیت‌های بیش‌تری برای ایجاد صرفه جویی در مقیاس ارائه دهند. مهم‌تر از همه، اینترنت در هر صورت یک بازار بسیار شفاف و رقابتی است.

 

بنابراین انگیزه برای افزایش بهره‌وری عملیاتی بالاست و یک تأثیر آن، تمرکز بیش‌تر بر قابلیت‌های اصلی بوده‌است. زیرا هم خرده‌فروشان و هم تولیدکنندگان، فعالیت‌های غیر اصلی مانند مدیریت زنجیره ی تامین را به شرکت‌های لجستیکی طرف سوم (3PLs) و سایر متخصصان برون‌سپاری کرده‌اند.

برای جبران هزینه‌های بالای توزیع که توسط تجارت الکترونیکی تحمیل می‌شود، ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر حس شود، بنابراین اتوماسیون انبارها می‌تواند مورد قانع‌کننده‌ای باشد.

 

متناسب‌سازی توزیع :

  درحال حاضر انعطاف‌ناپذیری زنجیره‌های تامین به چالش کشیده شده‌است؛ این چالش‌ها از سویی توسط سرعت بالای تجارت الکترونیکی ایجاد می‌شوند و از سوی دیگر تحت تاثیر نیازهای متغیر خرده‌فروشان سنتی هستند که برای پاسخگویی به انعطاف‌پذیری بالا هم در قسمت فضای فیزیکی و هم در نحوه‌ی اجرای قراردادهای توزیع، نیاز دارند.

این تغییرات تا حدی تحت تاثیر شرکت‌های لجستیکی طرف سوم هستند که امروزه به دلیل تشدید چالش‌های تجارت الکترونیکی و تمرکز خرده‌فروشان بر زمینه‌های اصلی تخصص خود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند.

  این تقسیم بندی با افزایش نیاز به فناوری بیش‌تر در انبار، می‌تواند عمیق‌تر شود. با توجه به سفارشی‌تر شدن و افزایش هزینه‌های تجهیز، خرده‌فروشان به این نتیجه خواهند رسید که قبل از اینکه شرکت‌های لجستیکی طرف سوم وارد ماجرا شوند، باید این هزینه‌ها را پرداخت کنند.

 

شرکت‌های لجستیکی طرف سوم معمولاً شبکه‌ی انبارهای متعلق به خرده‌فروش‌ها را اداره می‌کنند و به ندرت خود انبارها را خریداری یا اجاره می‌کنند. قراردادهای شرکت‌های لجستیکی طرف سوم نسبتاً کوتاه هستند (اغلب سه تا پنج سال)، در حالی که اجاره ی املاک برای بازه‌های زمانی طولانی‌تری انجام می‌شود. این مسئله و تعهد غالباً قوی تر خرده‌فروش ها، به این معنی است که اغلب خود خرده‌فروش‌ها قبل از واگذاری انبار برای اجرای کار، قرارداد اجاره را امضا می‌کنند.

 

  با این وجود نقش شرکت‌های لجستیکی طرف سوم در جنبه‌های دیگر رو به افزایش است، برای مثال می توان به ارائه خدمات توزیع سنتی و دیگر خدمات اضافی مانند تکمیل محصولات و بسته‌بندی کالاها برای فروشگاه‌ها  اشاره کرد.

  به احتمال زیاد در آینده هم شرکت‌های لجستیکی طرف سوم همچنان در بخش عمده‌ای از استراتژی‌ها و فرایندهای توزیع خرده‌فروشان نقش موثری خواهندداشت. این صرفه جویی در هزینه اولیه در مقابل هزینه‌های توسعه توزیع داخلی می‌تواند برای خرده‌فروشان جدید سودمند باشد.

 

اجاره به صورت انعطاف‌پذیر :

  در حالی که انتظار می‌رود اجاره نامه‌ها نسبتاً استاندارد باقی بمانند، تلاش برای دسترسی به فضایی که قابلیت انعطاف داشته باشد، به ویژه به صورت فصلی، می‌تواند امکانات اجاره را انعطاف‌پذیرتر کند.

  یک مدل اداری مجهز می‌تواند به فضایی صنعتی تبدیل شود که در کوتاه‌ترین زمان و به مدت کوتاهی در دسترس است. فضای اضافی که ممکن است علاوه بر امکانات اصلی انبار مورد نیاز باشد، می‌تواند انعطاف‌پذیری لازم را برای خرده‌فروشان برای مقابله با افزایش ناگهانی تقاضا یا روندهایی که مایل به تأمین آنها هستند، ارائه دهد.

  این نوع از اجاره کردن همچنین می‌تواند به چند مستأجری منجر شود که مشابه با یک مرکز تلفیقی است، زیرا مستاجران با سایر اپراتورها یا خرده‌فروشان شریک می‌شوند تا فضا را به اشتراک بگذارند و بهره وری و سود خود را افزایش دهند.

  اجاره نیز به احتمال زیاد می‌تواند در آینده تحت تأثیر سطح بالایی از اتوماسیون قرار بگیرد که مراکز پردازش کالا (Fulfillment Centers) برای پیشرو بودن در رقابت به آن نیاز جدی دارند. چنین سرمایه‌گذاری‌هایی می‌تواند باعث شود که یک خرده‌فروش به منظور کاهش هزینه‌ها، مدت زمان اجاره را افزایش دهد.

 

انبارها در آینده چه ویژگی‌هایی خواهند داشت؟

  این واقعیت که خرده‌فروشی به لطف گسترش فناوری‌های جدید دیجیتالی با سرعت چشمگیری در حال تغییر است، اکنون به خوبی درک می‌شود. برآورده شدن انتظارات مصرف‌کنندگان سخت‌تر شده است و در پاسخ، خرده‌فروشان تغییرات عظیمی در نحوه‌ی عرضه کالا و خدماتی که ارائه می‌دهند، ایجاد کرده‌اند. به دلیل این تغییرات، عملکرد توزیع خرده‌فروشی‌ها اهمیت زیادی پیدا کرده‌است: ایجاد شبکه‌ی توزیع مناسب در حال حاضر نقش مهمی در استراتژی موفق هر خرده‌فروش ایفا می‌کند و محور اصلی این استراتژی باید امکانات فیزیکی مورد نیاز این شبکه را در بر بگیرد.

  بنابراین املاک و مستغلات در زنجیره ی تامین آینده چگونه خواهد بود؟ جنبه‌ی جالب تغییرات در حال وقوع این است که اغلب هیچ راه‌حل بهینه‌ی واحدی برای پاسخگویی به چالش‌های جدید توزیع وجود ندارد. با وجود ثابت‌بودن برخی نکات، موثرترین راه‌حل برای هر خرده‌فروش متفاوت خواهدبود.

 

اهمیت سوله‌های بزرگ (mega sheds) :

  اما آنچه آشکار است این است که انبارهای موجود در شبکه توزیع خرده‌فروشی‌های فعلی، اغلب با الزامات سرعت و راحتی مد نظر مصرف‌کنندگان امروزی متناسب نیستند. به طور مثال، سازه‌های انبار معمولا در مکان مناسب یا اندازه مناسب نیستند.

 

  از لحاظ اندازه، مراکز توزیع منطقه ای بزرگ همچنان مورد تقاضا خواهند بود و اگر به طور واضح نشان دهند که در افزایش کارایی تاثیرگذارند، می‌توانند به بخش مهمی از شبکه‌های تامین خرده‌فروشان تبدیل شوند. با این حال پس از گذشت از این دوره تغییر ساختاری، بازار سوله‌های بزرگ به احتمال زیاد رشد زیادی می‌کند و تقاضا افزایش می‌یابد.

تغییر مهم‌تر، افزایش تقاضا برای انبارهای کوچک‌تر شهری در نزدیکی شهرهای بزرگ است. بدیهی است که خرده‌فروشان باید بررسی‌های دقیقی را برای تعیین مکان این انبارها انجام دهند.

با این حال در بسیاری از موارد، این احتمال وجود دارد که تنها با استفاده از این انبارهای شهری که طبق تعریف نزدیک به مشتریان قرار دارند، خرده‌فروشان بتوانند به طور موثر به تحویل به موقع اقلام بپردازند و از رقابت جا نمانند.

با افزایش رقابت برای انبارهای شهری و افزایش تقاضا برای مکان‌های مناسب، بهای اجاره و در نتیجه هزینه‌ی سرمایه گذاری افزایش می‌یابد. علاوه بر این، در بسیاری از نقاط کشور این سازه‌ها برای تبدیل به فضایی با کاربردهای جایگزین و اغلب با ارزش بیش‌تر، مثلا تبدیل به واحدهای مسکونی و در درجه‌های پایین تر برای تاسیسات لجستیک منطقه‌ای یا ملی، جایگزین می‌شوند. در نتیجه، سازه‌های واقع در مکان‌های شهری که از نظر اندازه، موقعیت و دسترسی، همه معیارهای مربوطه را برآورده می‌کنند، به احتمال زیاد در تعداد کمی برای اجاره‌کردن در دسترس خواهند بود.

 

بهره‌برداری از تاسیسات تدارکاتی شلوغ در محیط شهری مجموعه ای از چالش‌های منحصر به فرد خود را به دنبال دارد، به طور مثال می‌توان به محدودیت‌های آشکار فضا و محدودیت‌های زمان تحویل و محدودیت‌های زمان کار اشاره کرد. بنابراین ما انتظار داریم که شاهد رشد تعدادی از مراکز تلفیقی شهری باشیم که قادرند بر برخی از این مسائل فائق آیند و جایگزین مناسبی برای انبارهای تک‌کاربردی برخی از خرده‌فروشان باشند.

پتانسیل بسیاری برای مراکز موفقی وجود دارد که حتی دور از محیط شهری، در آن تجهیزات انبار تجارت‌های کوچک و حتی نوپای آنلاین در کنار تجهیزات شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات توزیع قرار دارد. چنین سیستمی ممکن است مزایای کامل یک شبکه‌ی ملی سفارشی را ارائه ندهد، اما مقرون به صرفه‌ خواهد بود و مناسب مشاغل آنلاین کوچک‌تر است که به دلیل ماهیت تجارت الکترونیکی، همچنان ملزم به فعالیت در سطح ملی هستند.

 

 

سرمایه گذاری در برنامه‌ی کلی تر :

امکانات مورد نیاز برای آنچه در انبار اتفاق می‌افتد نیز در حال تغییر است و تأثیر فزاینده‌ای بر مشخصات سازه‌ها دارد. به مرور زمان و به صورت فزاینده، انبارها باید طیف وسیع‌تری از فعالیت‌ها را در بر بگیرند، برای افراد بیش‌تری خدمات‌رسانی کنند و از داده‌ها، فناوری و اتوماسیون بسیار بیش‌تری نسبت به گذشته استفاده کنند. به طور خلاصه، انبارها پیچیده‌تر و متناسب با نیازهای افراد مشغول به کار در آن‌ها می‌شوند و این امر پیامدهای متعددی را در پی خواهدداشت.

  یکی از پیامدها این است که سرمایه‌گذاری قابل‌توجه در تجهیزات انبار می‌تواند خرده‌فروش را برای مدتی بیش‌تر از حد معمول در ساختمان خاصی نگه دارد. برای مثال، برای خرده فروشانی که به بهره‌وری تجارت خود مطمئن هستند و می‌توانند برای مدت ده سال یا بیش‌تر در یک مکان ساکن باشند، مشوق‌های اجاره‌ای وجود دارد، در حالی که برای سرمایه‌گذاران، نکات مثبت قراردادهای اجاره ای طولانی‌تر ممکن است برخی از نقاط ضعف احتمالی سازه‌های تک‌کاربردی را جبران کند.

پیامد دوم این است که بهبود داده‌ها و ارتباط متقابل عملکردهای تجاری، از جمله در انبارها، به خرده‌فروشان این امکان را می‌دهد تا به سرعت در برابر تغییرات نوسانات تقاضا واکنش نشان دهند. حتی برخی تمایل دارند که از این دانش برای کاهش یا افزایش موقت فضای موردنیاز استفاده کنند و اینگونه به نوعی به ارزش انعطاف‌ پذیری انبارهای چند مستأجری که زمینه‌ای برای گسترش یا کم‌کردن فضا در طول زمان ارائه می‌دهند، پی می‌برند.

  با برداشتن این گام به جلو، احتمالاً تقاضای مداوم و رو به رشد برای مشاغلی وجود خواهد داشت که بتوانند نیازهای عملکرد توزیع خرده‌فروشان مختلف آنلاین (یا فروشگاه فیزیکی) را پاسخ دهند. آنها می‌توانند برای ارائه خدمات انعطاف‌پذیر که دقیقه نودی هستند، هزینه‌ی اضافی دریافت کنند، اما برای انجام این کار به انبارهایی نیاز دارند که فضای آن‌ها به راحتی و به سرعت پیکربندی مجدد شود.

  به طور خلاصه، خرده‌فروشان در حال حاضر از چالش‌های تجارت الکترونیکی آگاه هستند و در نتیجه اهمیت زنجیره تامین خود را به سرعت افزایش داده‌اند. همانطور که خرده‌فروشان به دنبال راه حل‌هایی برای این چالش‌ها هستند، مرحله‌ی بعدی پیشرفت مزایایی برای توسعه‌دهندگان، اپراتورها و سرمایه‌گذارانی خواهدداشت که تشخیص می‌دهند الزامات خاص خرده‌فروشان آنلاین با نیازهای زنجیره تامین سنتی متفاوت است، و طیف وسیعی از انبارها را برای پاسخگویی به نیازهایشان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone