زنجیره تامین ۴ برای کالاهای مصرفی

زنجیره تامین ۴ برای کالاهای مصرفی

تا حالا چیزی از دنیای زنجیره تامین و نسل چهارم آن شنیده اید؟

اخیرا این مقاله که به کوشش مرکز مشاوره مکنزی در برلین نوشته شده است را مطالعه می‌کردم و دوست داشتم پنجره‌ای از این دنیای جدید زنجیره‌ تامین به شما نشان دهم. این مقاله ما را به دنیای جدید زنجیره تامین می برد و از آینده روشن خرده فروشی با نسل جدید زنجیره تامین می‌گوید.

 

با احترام

رضا بازرگان

 

 

 

در زنجیره تامین 4.0، مدیریت زنجیره تامین در زمینه نوآوری های صنعت 4.0 - اینترنت اشیا، ربات شناسی پیشرفته، تجزیه و تحلیل و کلان داده -  اعمال می شود تا عملکردی سریعتر داشته و رضایت مشتری را جلب کنند.

 

طی ۳۰ سال گذشته، زنجیره تامین دستخوش تغییرات بزرگی شده است. آنچه که زمانی یک فرآیند تدارکاتی کاملا عملیاتی بود که گزارش فروش یا تولید را ارائه می‌کرد و بر تامین خطوط تولید و تحویل محصولات به مشتری تمرکز داشت، حالا به روند مدیریت زنجیره تامین مستقلی تبدیل شده است که در بعضی از شرکت ها توسط یک CSO -  مدیر ارشد زنجیره تامین- هدایت می شود. تمرکز روند مدیریت زنجیره تامین بر روندهای پیشرفته برنامه ریزی، تغییر یافته است؛ به عنوان مثال برنامه ریزی تحلیلی در عرصه تقاضا یا فروش یکپارچه و برنامه ریزی عملیات، که تبدیل به رویه های ثابت تجاری در بیشتر شرکت‌ها شده است، در حالیکه تدارکات عملیاتی معمولا به تامین‌کنندگان تدارکاتی شخص ثالث واگذار شده است.

عملکرد زنجیره تامین یکپارچگی عملیات را تضمین می کند؛ از اینکه کالا از تامین کننده به دست مصرف کننده می رسد، و از تصمیم گیری درباره قیمت و تهیه فهرست کالاها و خدمات مربوط به مشتریان با در نظر گرفتن سیستم خدماتی بین دو طرف معامله بدون دخالت شخص سوم، اطمینان حاصل می کند و به جای آنکه هر یک از این کارکردها به صورت مجزّا صورت گیرند، همگی را تحت سیستمی یکپارچه عرضه می کند.

دیجیتال‌سازی باعث ایجاد تغییراتی شده و شرکت ها را ملزم می‌کند تا در نحوه طراحی زنجیره تامین خود تجدید نظر کنند. در عین حال، انتظارات مشتریان در حال افزایش است: تمایلات آنلاین اخیر باعث افزایش انتظارات از خدمات شده و با سفارشات با جزئیات بسیار بیشتری تلفیق شده اند. همچنین، یک روند مشخص به سمت شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی بیشتر باعث رشد شدید و تغییرات مداوم در شرح عملکرد واحد نگهداری موجودی می‌شود. خاصیت استفاده آنلاین و دسترسی آسان به بسیاری از گزینه های مربوط به مکان خرید و محصولات برای خرید، باعث رقابت زنجیره های تأمین می شود.

 

زنجیره های تأمین برای تکیه بر این گرایش ها و بهره بردن از آنها، مواجه شدن با نیازهای تغییریافته، فراهم کردن طیف وسیعی از فناوری های نوین، باید بسیار سریع تر و دقیق تر شکل گیرند. ( نمایه 1)

 

 

 

چشم انداز آینده

دیجیتال سازی زنجیره تأمین، شرکت ها را قادر می سازد تا نیازهای جدید مشتریان، مشکلات مربوط به تامین و انتظارات باقی مانده را در بهبود بهره وری برطرف کنند. دیجیتال سازی یک زنجیره تامین ۴.۰ را ایجاد می‌کند که دارای ویژگی های زیر است:

 

  • ...سریع تر. رویکردهای جدید برای توزیع محصول می تواند زمان تحویل کالاهای پر فروش را به چند ساعت کاهش دهد. چگونه؟ رویکردهای پیش بینی پیشرفته، مانند تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده، داده های داخلی (به عنوان مثال، تقاضا) و داده های خارجی (به عنوان مثال، گرایش های موجود در بازار، آب و هوا، تعطیلات مدرسه، شاخص های ساخت و ساز)، هنگامی که با داده های وضعیت دستگاه  برای تقاضای قطعات یدکی ادغام می شوند، پیش بینی دقیق تری از تقاضای مشتری ارائه می دهند. چیزی که زمانی به صورت ماهانه پیش بینی می شد، حال به صورت هفتگی پیش بینی می شود - و برای محصولات تند مصرف به صورت روزانه لحاظ می شود. در آینده، شاهد «ارسال و حمل بر اساس پیش بینی» نیز خواهیم بود که آمازون دارای حق امتیاز آن است: محصولات قبل از اینکه مشتری ثبت سفارش کند، ارسال شده اند. سپس سفارش مشتری را با محموله ای که از قبل در شبکه تدارکات وجود دارد مطابقت می دهند، و محموله دقیقاً به مقصد مشتری تغییر مسیر می دهد.

 

  • ...انعطاف پذیرتر. زنجیره تامین ۴.۰ بدون هیچ پیش نیازی است. برنامه ریزی بی درنگ به شرکت ها اجازه می دهد تا به صورت منعطف به تغییرات در خواسته ها و عرضه پاسخ داده و  چرخه های برنامه ریزی و زمان های رکود را به حداقل برسانند. برنامه ریزی به امری مستمر تبدیل می شود که می تواند به صورت پویا به الزامات و محدودیت های متغییر واکنش نشان دهد. (برای مثال بازخورد ظرفیت تولید بی درنگ از ماشین آلات) حتی پس از ارسال محصولات، فرآیندهای تحویل سریع به مشتریان این امکان را می دهند تا محموله ها را به نزدیک ترین مقصد تغییر مسیر دهند.

 

نمونه های جدید تجاری، انعطاف پذیری تشکیلات زنجیره تامین را افزایش می دهند. شرکت ها می توانند به جای حفظ منابع و قابلیت های داخلی، توابع زنجیره تامین مجزا را به عنوان یک سرویس بر اساس کاربری، خریداری کنند. تخصص هر چه بیشتر ارائه دهندگان خدمات باعث ایجاد معیار و آزادی عمل می شود که باعث افزایش امکان برای موقعیت های بسیار عالی برون سپاری خدمات می شود.

« اوبر سازی» حمل و نقل (روشی که خدمات معمولا توسط تکنولوژی موبایل به شیوه مستقیم از تامیین کننده به مشتری ارائه می شوند) جمع سپاری، قابلیت حمل و نقل منعطف- نیز سرعت عمل در شبکه های توزیع را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین تولیدکنندگان ممکن است فرصت های جدیدی در زمینه ارتباط مستقیم با مشتری را مشاهده کنند که زمانی تنها به عنوان زمین بازی برای خرده فروشان تلقی می شد.

 

  • ...جزئی تر. با وجود مشتریانی که به دنبال شخصی سازی بیشتر و بیشتر در محصولی هستند که خریداری می کنند، شرکت ها باید تقاضا را در سطح بسیار جزئی تری مدیریت کنند، با روش هایی همچون بخش بندی خرد، سفارشی سازی انبوه و شیوه های برنامه ریزی پیشرفته تر. مفاهیم ابتکاری توزیع محصولات، به عنوان مثال تحویل توسط درون ها (هواپیماهای بدون سرنشین کوچک)، به شرکت ها این امکان را می دهد که مسیر آخر را  به گونه ای موثرتر برای بسته های حجیم، تک قطعه و با ارزش مدیریت کنند امروزه برطرف کردن نیازهای سفارشی سازی مشتریان هنگام تحویل سفارش های آن ها حتی به صورت سریع تر به وسیله محصولات استاندارد بازار تولیدات انبوه ممکن است.

 

  • ...دقیق تر. سیستم های مدیریت عملکرد نسل بعدی خاصیت بی وقفه بودن و انتها به انتها بودن را در سراسر زنجیره تامین فراهم می کنند. دامنه اطلاعات از شاخص های عملکردی تلفیق شده کلیدی سطح بالا به دست می آیند، همانند سطح خدمات کلی، تا اطلاعات فرآیند بسیار جزئی تر، همانند موقعیت دقیق کامیون ها در راه های ارتباطی. یکپارچگی داده ها از جانب تأمین کنندگان، ارائه دهندگان خدمات و دیگر افراد در «مجموعه زنجیره تامین» این اطمینان را به شما می دهد که تمام سهامداران در زنجیره تأمین بر اساس واقعیاتی یکسان هدایت شده و تصمیم گیری می کنند.

 

در سیستم های مدیریت عملکرد دیجیتال، الگوهای درخشان و بیش از انتظار برای انبارداری، حمل و نقل، یا موجودی کالا به طور خودکار اهداف را تنظیم می کنند. برای حفظ تمرکز بر تمایلات مدیریت عملکرد حتی در صورت ایجاد اختلال در زنجیره تأمین، سیستم ها به طور خودکار اهدافی را که دیگر قابل دستیابی نیستند، به تمایلاتی در سطح واقع بینانه تر تطبیق می دهند. ما سیستم های مدیریت عملکردی را مشاهده خواهیم کرد که «یاد می گیرند» به طور خودکار خطرات یا استثناها را شناسایی کنند، و این متغیرهای زنجیره تامین را برای کاهش آسیب تغییر دهند. این قابلیت ها برج کنترل مدیریت عملکرد خودکار را قادر می سازد تا طیف گسترده ای از استثنائات را بدون دخالت انسان کنترل کند و برنامه ریزان انسانی را تنها برای وقایع مختل کننده و برنامه ریزی نشده دخالت دهد. چرخه بهبود مستمر حاصله، زنجیره های تأمین را به سرحد کارآمدی خود نزدیک می کند.

 

  • ...کارآمدتر. خودکار سازی وظایف فیزیکی و برنامه ریزی باعث افزایش کارایی زنجیره تأمین می شود. ربات ها مواد را کنترل می کنند (پالت ها یا جعبه ها و همچنین قطعات تکی)،  و روند انبارداری را کاملا به صورت خودکار انجام می دهند که شامل دریافت/ تخلیه بار، کنار گذاشتن، برداشت، بسته بندی و ارسال می شود. کامیون های خودکار محصولات را در شبکه های ارتباطی جا به جا می کنند.

برای بهینه سازی استفاده از کامیون و افزایش انعطاف پذیری حمل و نقل، شرکت ها ظرفیت خود را از طریق بهینه سازی حمل و نقل بین شرکت ها به اشتراک می گذارند. ساز و کار شبکه ارتباطی به خودی خود به طور مداوم بهینه می شود تا از سازگاری بهینه با نیازهای تجاری اطمینان حاصل شود.

برای ایجاد یک بار کاری ایده آل در زنجیره تامین، سیستم از میزان بالایی از شفافیت و رویکردهای برنامه ریزی پویا برای هدایت فعالیت های پیشرفته شکل دهنده تقاضا استفاده می کند؛ برای مثال پیشنهادهای خاص برای بازه های زمانی تحویل با استفاده حداقل از کامیون.

 

 

افزایش کارآمدی عملیات با بهره گیری از زنجیره تامین 4.0

زنجیره تامین 4.0 بر تمام حوزه های مدیریت زنجیره تامین اثرگذار است. این امر در نحوه بهبود اهرم های زنجیره تامین 4.0 نشان داده شده در دایره خارجی نقشه نمایه۲ تا شش محرک اصلی مشهود است (دایره داخلی). در آخر، این پیشرفت ها باعث ایجاد یک گام در تغییر خدمات، قیمت، سرمایه و مهارت می شود.

 

 

 

 

 

 

برنامه ریزی

برنامه ریزی زنجیره تأمین از داده های کلان و تجزیه و تحلیل پیشرفته بسیار سود می برد؛ درست به همان میزان که از خودکارسازی کار دانش محور بهره می برد. چند نقش آفرین عمده کالاهای مصرفی در حال حاضر از تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده در برنامه ریزی تقاضا برای تجزیه و تحلیل صدها تا هزاران متغیر تأثیرگذار بر تقاضای داخلی و خارجی استفاده می کنند (برای مثال آب و هوا، گرایش های موجود در شبکه های اجتماعی، اطلاعات حسگر)، با استفاده از رویکردهای یادگیری ماشین برای شکل دادن به روابط پیچیده و ایجاد یک نقشه تقاضای مرتبط، خطاهای پیش بینی در این حالت تقریبا ۳۰ تا ۵۰% کاهش می یابند.

 

برنامه ریزی عرضه و تقاضا کاملاً خودکار و یکپارچه، مرزهای سنتی بین مراحل مختلف برنامه ریزی را از میان بر می دارد و برنامه ریزی را به یک فرآیند انعطاف پذیر و مستمر تبدیل می کند. به ‌جای استفاده از ذخیره احتیاطی ثابت، هر فعاليت جهت برنامه ریزی برای پر کردن دوباره موجودی انبار، توزیع احتمالی تقاضای مورد انتظار را دوباره بررسی می کند. در نتیجه، ذخیره احتیاطی ضمنی، در هر یک از سفارشات متفاوت است. قیمت ‌ها می‌ توانند به ‌صورت پویا با بهینه ‌سازی سود و کاهش موجودي كالا به طور همزمان سازگار شوند.

در صنعت کالاهای مصرفي، چند نمونه از برجسته ‌ترین شركت هاي چند رشته اي جهانی از رویکردهای برنامه ‌ریزی پیشرفته استفاده می‌کنند، و علاقه‌ ای شدید در کاربردهای گسترده ‌تر آن را می ‌توان مشاهده کرد.

 

 

جریان فیزیکی

لجستیک، از طریق ارتباط بهتر، تجزیه و تحلیل پیشرفته، تولید افزودنی، اتوماسیون پیشرفته، از بین بردن انبارداری سنتی و استراتژی ‌های مدیریت موجودی، قدم بزرگی رو به جلو بر خواهد داشت. استفاده از واسطه هایی با کارکردی ساده، مثل  تجهیزات قابل حمل هم اکنون توانسته اند دستورالعمل های مربوط به مکان را در اختیار کارگران قرار دهند و فرآیند مربوط به بسته بندی را هدایت کنند. ربات شناسی پیشرفته و اسکلت ‌های خارجی می ‌توانند تأثیرات شگرفی بر بهره‌ وری انسانی در انبارها داشته باشند.

وسایل نقلیه هوشمند و خودکار منجر به کاهش قابل‌ توجهی در هزینه‌ های عملیاتی در حمل ‌و نقل و رسیدگی به کالا شده و به طور همزمان، باعث کاهش زمان تدارک سفارش و هزینه‌ های زیست ‌محیطی می ‌شوند. اتصال یا ارتباط انبارها و نقاط بارگیری تولیدات ممکن است بتواند کل فرایندها را با کمترین مداخله دستی انجام دهد. در نهایت، از آن جا که تشکیلات تولیدی شروع به اعتماد بیشتر بر پرینت سه بعدی کرده اند، نقش انبارها ممکن است به طور اساسی تغییر کند.

 

 

 مدیریت عملکرد

مدیریت اجرایی نیز به‌ صورت فوق‌ العاده‌ ای در حال تغییر است؛ این تغییر را در تعداد زیادی از تولیدکنندگان محصولات غذایی که در حوزه ایجاد سیستم های اطلاعاتی دارای جزئیات فوق العاده هستند می توان مشاهده کرد؛ این سیستم ها همواره به روز هستند و به راحتی می توان آنها را شخصی سازی کرد و در دسترس تمام سازمان ها قرار داد. روزهایی که تولید سیستم اطلاعاتی یک کار سنگین بوده و شاخص ‌های عملکردی تنها در سطوح تجمعی در دسترس بود، گذشته است. در عوض، مدیریت عملکرد در حال تبدیل به فرایندی کاملا عملیاتی است که متّکی به فرآیند اجرایی بی وقفه و  اصلاحات و پیشرفت مستمر است، و رویکردی خلاف روند سابق دارد که امور به صورت ماهانه و فصلی انجام می شدند.

با استفاده از تکنیک‌های داده کاوی و یادگیری ماشین، این نوع سیستم ‌های مدیریت عملکرد بازسازی ‌شده، می ‌توانند ریشه یک استثنا را شناسایی کنند که یا به دلیل مقایسه آن با یک مجموعه از پیش ‌تعیین ‌شده از شاخص‌ های اساسی و یا به دلیل تجزیه و تحلیل کلان داده ها ایجاد شده است. سپس این سیستم می‌ تواند به‌ صورت خودکار موجب اقدامات متقابلی شود؛ برای مثال با فعال کردن یک سفارش تدارکاتی مجدد یا تغییر ذخیره ایمنی یا دیگر شاخص های تنظیمات در سیستم برنامه ‌ریزی .

 

 

مدیریت سفارش

 مدیریت سفارش بواسطه چند معیار‌ پیشرفت کرده‌ است: فرآیند سفارش بدون دخالت دست، سیستم‌ سفارش را با فرآیند موجودی توافقی (ATP) ادغام می کند، و برنامه‌ ریزی مجدد بی درنگ، تاییدیه تاریخ سفارش را بواسطه قابلیت لحظه ای بودن، بازسازی درون حافظه ای زمان بندی تولید و نیازهای باز پرسازی با در نظر گرفتن همه محدودیت‌ ها میسر می سازد. نتیجه خالص، کاهش هزینه (بواسطه افزایش اتوماسیون)، کسب اعتبار بیشتر (بواسطه بازخورد جزء به جزء) و تجربه ای بهتر برای مشتری (بواسطه پاسخ‌ گویی فوری و معتبر) می باشد.

 

 

همکاری

مجموعه زنجیره تامین می‌تواند سطح بعدی از همکاری در زنجیره تامین را شکل دهد. مجموعه های زنجیره تامین بسترهای مشترک زنجیره تامین بین مشتریان، کارخانه و تامین ‌کنندگان هستند که زیرساخت تدارکاتی و یا حتی راه‌ حل‌ های برنامه ‌ریزی مشترکی را ارائه می کنند. به ویژه در روابط بدون رقابت، شرکا می‌ توانند تصمیم بگیرند که دشواری های زنجیره تامین را برای کاهش هزینه‌ های اجرایی، همراه با هم پشت سر گذاشته و از یکدیگر بیاموزند.

یک شرکت‌ چند رشته ای مصرف ‌کننده برجسته به تازگی دریافته است که همکاری در کنار زنجیره ارزش، از طریق تبادل اطلاعات برنامه ریزی قابل ‌اعتماد، موجودی کالای بسیار کمتری را فراهم می کند.

 این امر همچنین زمان تدارک سفارش را کاهش می‌دهد، و به لطف ارائه فوری اطلاعات در سراسر زنجیره، این امکان وجود دارد؛ در همین حال، سیستم هشدار دهنده و قابلیت عکس‌ العمل سریع به همه اختلالات در هر جایی را در اختیار می گذارد.

 

 

 استراتژی زنجیره تامین

به دنبال نیاز به شخصی سازی بیشتر و سفارشی سازی زنجیره تأمین، راه اندازی زنجیره تأمین بخش های بیشتری را شامل می شود. برای برتری در این زمینه، زنجیره های تأمین باید بر تقسیم بندی خرد اِشراف داشته باشند. یک رویکرد داده‌های کلانِ پویا، امکان سفارشی سازی انبوه از عرضه های زنجیره تامین را با تفکیک زنجیره تامین به صدها بخش منفرد زنجیره تامین فراهم می سازد، که هر کدام بر پایه‌ الزامات مشتری و ظرفیت‌ های خود شرکت است. محصولات متناسب  ارزش بهینه را برای مشتری فراهم می کنند و به حداقل رساندن هزینه ها و موجودی کالا در زنجیره تأمین کمک می کنند.

  

 

تاثیر زنجیره تأمین 4.0

 حذف کردن زباله‌ های دیجیتالی در این دوران و اتخاذ تکنولوژی ‌های جدید در کنار هم، یک اهرم قوي برای افزایش تاثیر عملیاتی زنجیره‌ های تامین شکل می دهد. قابليت تاثیر زنجیره‌ تأمین 4.0، در دو یا سه سال بعدی شگرف است. انتظارات شامل بيش از 30 درصد هزینه‌ های عملیاتی کمتر، 75 درصد فروش از دست رفته کمتر و کاهش در موجودی کالا به میزان 75 درصد است. در عين حال، سرعت زنجیره تامین باید به ‌طور قابل‌ ملاحظه‌ ای افزایش پیدا کند.

چگونه این اعداد را حساب کردیم؟ این ‌ها بر پایه تجربیات ما در مطالعات متعدد و محاسبات کمّی به دست آمده اند. سه شاخص عملکرد بسیار همبسته هستند؛ برای مثال: ایجاد اصلاحات در فهرست موجودی کالا به خدمات اصلاحی با هزینه پایین تر منجر خواهد شد.

 

  • خدمات زنجیره  تامین/ فروش از دست رفته. عامل اصلی ارائه خدمات ضعیف به مشتریان، یا وعده ای است اشتباه به مشتری (مثلا وعده زمانی غیرواقع بینانه برای ارائه خدمات)، یا فهرست اشتباه موجودی کالا (محصولات سفارشی موجود نباشند) و یا تحویل نامطمئن سفارش به مشتری. به علاوه فروش از دست‌ رفته در صورتي رخ مي دهد كه محصولات درخواستی در قفسه هاي فروشگاه ها يا در سيستم در دسترس نباشند، مشتریان تصمیم خواهند گرفت که به یک برند دیگر رجوع كنند.ا این موضوع برای هر دو زمنيه B2C و B2B صادق است.

 

سطح خدمات به ‌طور چشمگیری زمانی‌ افزایش خواهد یافت که زنجیره تامین به‌طور قابل‌ توجهی تعاملات با مشتریان را افزایش دهد، تمام اطلاعات محل عرضه كالای موجود و هوش اقتصادی را به کار گیرد، به ‌طور قابل ‌ملاحظه‌ ای کیفیت پیش ‌بینی را افزایش دهد (بیش ‌از نود درصد در سطوح مربوطه، به ‌طور مثال: SKU)، و از روش های شکل گیری تقاضا در ترکیب با سنجش تقاضا برای حساب کردن تغییرات و گرايش های نظام مند استفاده کند. با بهبود خدمات حاصله، فروش از دست رفته به‌ طور قابل ‌ملاحظه‌ ای کاهش می‌ یابد.

 

  • هزینه زنجیره تامین.  بر مبنای عواملی چون حمل و نقل، انبار، و راه‌ اندازی شبکه کلی، تمامی اين هزینه ها می ‌توانند تا سی درصد کاهش یابند. تقریباً پنجاه درصد از این بهبود می ‌تواند بواسطه استفاده از روش‌ های پیشرفته برای محاسبه هزینه هاي مجدد (محاسبه از پایین به بالای هزینه «واقعی» خدمات) حمل ‌و نقل و انبارداری و بهینه‌ سازی شبکه شود. هدف همیشه  باید این باشد که کمترین نقاط تماس و مسافت طی ‌شده وجود داشته باشند، در حالیکه هنوز سطح خدمات مورد نیاز مشتری را برآورده كنند. این تلاش‌ ها در ترکیب با خودكارسازي هوشمند و بهبود بهره‌ وری در انبارداری، واحدهای قرار گرفته در حمل‌ و نقل و غیره، می‌ توانند منجر به ذخيره قابليت ها شوند.

 

پانزده درصد باقی‌ مانده کاهش هزینه ها با بهره وري از رویکردهایی از مسیریابی پویا، اوبر سازي حمل ‌و نقل، استفاده از وسایل نقلیه خودكار و - اگر امکان داشته باشد -  پرینت سه ‌بعدی قابل دستیابی است.

 

برنامه‌ ریزی زنجیره تامین. اعمال برنامه‌ ریزی از قبیل برنامه‌ ریزی تقاضا، آماده‌سازی فرآیندS&OP (برنامه ریزی عملیات و فروش)، برنامه ‌ریزی يكپارچه تولید، و برنامه ‌ریزی تامین اکثر اوقات‌، زمانبر بوده و عمدتاً به‌ صورت دستی انجام می‌ شوند. با بهره گیری از سیستم پشتیبانی پیشرفته، هشتاد تا نود درصد از تمام اعمال برنامه‌ ریزی می‌ تواند به صورت خودکار در آمده و هنوز کیفیت بیشتری را در مقایسه با انجام دستی كارها تضمین کنند. فرآیند S&OP (برنامه ریزی عملیات و فروش) به یک اصل هفتگی تبديل خواهد شد، و فرآیند تصمیم‌ گیری بر اساس سناریوهایی فراهم خواهد شد که می ‌توانند در زمان واقعی به ‌روز شوند. این ویژگی ترکیب درستي با جزئيات بودن و سرعت پیامدهایی براي مولفه هاي ديگر از قبیل خدمات، هزینه‌ های زنجیره تامین و موجودی كالا دارد. سیستم‌ ها قادر خواهند شد تا استثناها را جایی‌ که یک برنامه‌ ریز نیاز به تصمیم گیری دارد، تشخیص دهند.  

موجودی كالا. موجودی برای جدا کردن عرضه و تقاضا از هم و به عنوان حائلی برای تنوع میان اين دو استفاده می شود. پیاده‌ سازی الگوریتم ‌های جدید برنامه‌ ریزی به ‌طور قابل‌ توجهی باعث كاهش عدم قطعیت (انحراف استاندارد عرضه /  تقاضا یا خطا در پیش ‌بینی) خواهد شد و ذخيره ایمنی را غیرضروری می ‌سازد. متغیر مهم دیگر برای ایجاد موجودی كالا زمان تدارك مجدد سفارش است: با حجم توليد سطح 1 و دگرگوني سریع، زمان تدارك سفارش به‌ طور قابل‌ توجهی کاهش خواهد یافت. همچنین، زمان طولاني حمل ‌و نقل - به عنوان مثال، از آسیا به اتحادیه اروپا یا آمریکا -  به ‌علت افزایش قابل ‌توجه تولید محلی، کاهش خواهد یافت. به‌ علاوه، پرینت سه ‌بعدی موجودی ‌كالاهاي مورد نياز را کاهش خواهد داد. در این حالت، کاهش موجودی کلی از پنجاه تا هشتاد درصد انتظار مي رود.  

 

تبدیل به یک زنجیره تأمین دیجیتال

تغییر به زنجیره تأمین دیجیتال نیازمند سه عامل فعال‌ کننده اساسي است: یک تعریف روشن، قابلیت‌های جدید و یک محیط حمایتی. تعریف زنجیره تأمین دیجیتال با فهم عملیات ضایعات دیجیتالی فعلی شروع می ‌شود. سپس نیاز است که توانایی‌ ها و قابلیت های مربوط به دیجیتال سازی ایجاد شوند؛ معمولاً این فرآیندها نيازمند استخدام هدفمند متخصصان هستند. پیش ‌نیاز نهایی، اجرای یک ساختار/ سازمان يا سرعت مضاعف است. این مولفه به این معنی است که تأسیس یک سازمان و چشم‌ انداز IT باید با ساخت یک محیط نوآورانه با یک فرهنگ استارتاپی همراه باشد.

این «شتاب‌دهنده» نیاز دارد که سطح بالایی از آزادی سازمانی و انعطاف ‌پذیری را به اندازه پیشرفته‌ ترین سیستم‌ های IT فراهم كند که چرخه‌ های سریع توسعه، آزمایش و اجرای راه‌حل‌ ها را فعال کند. درک سریع هدايت كنندگان برای دریافت بازخورد کاری فوری درباره سازگاري و تاثیر راه‌ حل‌ ها برای ایجاد شور و اعتماد به نوآوری ها (برای مثال الگوریتم‌ های برنامه‌ریزی جدید) و هدایت به چرخه‌ های بعدی توسعه، ضروری است. این‌ شتاب‌دهنده، هسته  زنجیره تامين ۴.۰ در سازمان است- سریع، انعطاف‌پذیر و کارآمد!

 

 

منبع این مقاله:

https://www.mckinsey.com/industries/consumer-packaged-goods/our-insights/supply-chain-4-0-in-consumer-goods

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone