توسعه صنعت لجستیک همسو با افزایش فروش آنلاین

توسعه صنعت لجستیک همسو با افزایش فروش آنلاین

تحقیقات جدید گارتنر نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۵ حدود 80% تجارت بین شرکت‌ها دیجیتالی می‌شود. اگر این عدد شما را تحت تأثیر قرار نداد، شاید تغییرات حجم مبادلات تجارت الکترونیک در سال­های اخیر برایتان جالب باشد؛ در سال ۲۰۱۹ این رقم معادل ۱۲٫۲ تریلیون دلار آمریکا بود ولی پیش‌بینی می‌شود تا پنج سال آینده این رقم به ۲۰٫۹ تریلیون دلار برسد. آخرین تحقیقات دی‌اچ‌ال با نام "آخرین راهنمای تجارت الکترونیک بین شرکت‌ها: خروج از سنت‌ها و ورود به دنیای دیجیتال" هم نشان می­دهد سهم فروش آنلاین در آینده از آنچه امروز در بازار فروش دارد هم بیشتر خواهد شد. چگونه بازار تجارت بین شرکتی (B2B) از نظر رشد و میزان سهم، روی بازار تجارت شرکت‌ها با مشتریان (B2C) سایه می‌اندازد؟ یا چه چیزی عامل رشد فروش دیجیتالی در بخش تجارت بین شرکتی B2B)) است؟

 

 

تکنولوژی، محرک تغییر

خرید و فروش بین شرکت‌ها شاید پیچیده‌تر از تراکنش‌های بین شرکت با مشتریانشان باشد. با این حال تکنولوژی به شرکت‌ها کمک می‌کند در وقت و زمان خود با ساده‌سازی پروسه‌های لازم صرفه‌جویی کنند. در گذشته، تراکنش‌های بین مشتریها نیازمند تعاملات رو در رو و پروسه‌های داخلی پیچیده بود؛ اما امروز هم رویه‌ها و هم انتظارات در حال تغییر است.

این روند حتی قبل از اینکه همه‌گیری کرونا تأثیر خود را روی تجارت الکترونیک (چه از نوع بین شرکتی یا بین شرکت و مشتری) بگذارد، شروع شده بود. تا سال ۲۰۱۹ میلادی فروش جهانی در حوزه تجارت الکترونیک بین شرکتی به رقم ۱۲٫۲ تریلیون دلار رسید در حالی که در سال ۲۰۱۳ این رقم فقط ۵٫۸ تریلیون دلار بود. این رشد ۱۱۰ درصدی در نتیجه توسعه فناوری‌های جدید در دنیای کسب­وکار بوده است. این فناوری‌ها اجازه قیمت‌گذاری شخصی‌سازی شده، در نظرگیری کالاهای سفارشی، به کارگیری سیستم‌های تراکنشی و حتی تهیه ویترین مشخص برای خریداران همیشگی را می‌دهد.

 

 

کرونا، شتابدهنده تجارت الکترونیک

در ۳ سال گذشته عواملی مثل قرنطینه های پی­ در پی و فاصله گذاری اجتماعی تأثیر چشم گیری بر رفتار خریداران گذاشته است؛ نا آنجا که میزان تراکنش ‌های مالی آنلاین در سال ۲۰۲۰ به ۴ میلیارد دلار رسید. از طرف دیگر با کاهش سفرهای کاری و ملاقات های دوطرفه به دلیل بیماری کرونا تجارت بین شرکتی هم شاهد روند مشابهی بود. با وجود کاستی ‌ها و عملکرد ناقص در بعضی از موارد، همچنان فروش بین شرکتی تا 10% رشد کرد.

طبق تحقیق شرکت مکنزی، بیش از 70% خریداران و فروشندگان می‌گویند که در حال حاضر خرید و فروش از کانال‌های دیجیتال را به تعاملات رو در رو ترجیح می‌دهند. با اینکه فاصله‌ گذاری اجتماعی عامل اولیه شروع این رویه بود، امروز اما تنها 20% خریداران بین شرکتی می‌خواهند به شیوه خرید و فروش رو در رو و انسانی برگردند. واضح است که تجارت الکترونیک و تعاملات از راه دور، یادگاری دوران کرونا هستند و با ما می‌مانند؛ بنابراین این رویه به اهمیت سازوکار شرکت‌های لجستیکی و کوریری برای ارسال به موقع و ایمن کالاها می‌افزاید.

 

نسل جوان اثرگذارتر از همیشه

تحقیقات شرکت دی‌اچ‌ال نشان می دهد تأثیر جمعیت جوان و وابسته به تکنولوژی را اگرچه آهسته اما آینده ساز مسیر تجارت الکترونیک است. چرا که نسل جوان بومی سرزمین دیجیتال است؛ و امروز مسئول 73% خریدهای بین شرکتی است. پس طبیعی است که این افراد به دنبال راه‌حل‌های دیجیتالی کارآمد باشند که با تجربه خریدهای B2C  آن‌ها همخوانی داشته باشد. از طرفی شرکت‌ها هم می‌توانند مثل یک مصرف‌کننده نهایی، سفارش خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنند.

 

صنعت لجستیک به سوی آینده

شرکت‌های لجستیکی به روز مانند تی‌هاب تغییرات بازار را از نزدیک تحت نظر می‌گیرند. این شرکت‌ها روش‌های به روز و نوآورانه‌ای را برای پاسخ به شرایط در سطح ملی و بین المللی به کار می‌گیرند. شرکت دی‌اچ‌ال یکی از نمونه­هایی است که در سال ۲۰۲۰ توانست در طی یک سال، ۴۸۴ میلیون بسته ارسال کند که حاصل خرید و فروش بین شرکت‌ها و بین شرکت‌ها و مصرف‌کننده بودند. این رقم 9% بیشتر از نرخ روزانه جابه‌جایی بسته‌ها در این شرکت در سال ۲۰۱۹ است.

به­منظور رشد صنعت لجستیک، شرکت‌های فعال در این حوزه مدام شبکه خود را گسترش داده، تأسیسات خود را به‌روز می‌ کنند و نیروهای جدید را به کار می‌ گیرند. با اینکه فروش بدون واسطه یا بین شرکت‌ ها می‌ تواند روند کارها را سریع ‌تر کند، بدون رضایت مشتری‌ها از شیوه و زمان ارسال کالاها این پیشرفت بی معنی است. پس ظرفیت و شیوه‌های نوین شرکت‌های لجستیکی برای افزایش کارایی فروش الکترونیکی بین شرکت‌ها ضروری است.

 

 

 

 

 

https://goglobal.dhl-usa.com/blog/e-commerce/new-dhl-study-

predicts-80-of-b2b-sales-to-go-digital-by-2025/

https://www.gartner.com/smarterwithgartner/future-of-sales-

2025-why-b2b-sales-needs-a-digital-first-approach

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone