ابزارهای مسیریابی تا چه اندازه در تحویل محموله‌های شرکت‌های کوریری مؤثرند

ابزارهای مسیریابی تا چه اندازه در تحویل محموله‌های شرکت‌های کوریری مؤثرند

بهینه‌سازی مسیریابی، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و تصمیم‌هایی است که باعث سرعت بخشیدن به فرایند ارسال و کاهش هزینه‌ها و ریسک‌های آن می‌شود. ابزارهای متفاوتی از گذشته تا به امروز به شناسایی مسیر‌های درست هنگام حمل کالاها کمک کرده‌اند و نقش آن‌ها همواره زیر ذره‌بین قرار دارد.

هزاران سال است که بشر از ابزارهای متفاوت برای مسیریابی خود استفاده می‌کند. کشف کشتی‌هایی با قدمت بیش از هشت هزار سال پیش از میلاد مسیح، به ما نشان می‌دهد که اجداد ما همیشه یک جا ساکن نبوده‌اند. با گسترش تجارت جهانی و مبادله کالاها بین کشورها، مسیریابی رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت. بین سه تا چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح، کشتی‌هایی با فضای کافی برای جابه‌جایی محموله‌ها ساخته شدند. اهمیت مسیریابی از همان روزها در جوامع مختلف شناخته شد. مسیریاب‌ها در شب از ستاره قطبی، و در روز از خورشید برای تشخیص جهت و پیدا کردن مسیر خود استفاده می‌کردند. بعدتر اختراع و استفاده از قطب‌نماهای ابتدایی به کمک دریانوردان آمد. با پیشرفت تجارت جهانی و بازرگانی نقشه‌ها تکمیل‌تر شدند و مسیریاب‌ها به ابزارهای بیشتری دسترسی پیدا کردند.

این روزها تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری مانند نقشه‌های ماهواره‌ای، برنامه‌ریزی‌ مسیر با نرم‌افزارهای مرتبط و غیره به شرکت‌های کوریری کمک می‌کند تا بتوانند با دقت بیشتری سفرهای خود را برنامه‌ریزی کنند. بهخصوص، در گام آخر ارسال، بهره‌مندی از این ابزارها به شرکت‌های کوریری اجازه می‌دهد تا توقف‌های بیشتری را برای تحویل تعداد زیادی از مرسوله‌ها در هر بار ارسال داشته باشند. این که این ابزارها تا چه اندازه دقیق هستند و چگونه باعث ارتقای روند ارسال می‌شوند، هنوز جای بحث دارد.

چه جزئیاتی در پیچیدگی مسیریابی با استفاده از ابزارها نقش دارند؟

ابزارهای متفاوتی در حوزه حمل‌ونقل مرسوله‌ها وجود دارند و کاربرد هرکدام متفاوت است. برای مثال، مسیریابی یکی از بخش‌های مهم در روند ارسال است. در این پروسه بهترین مسیر پیشنهادی با کاهش مسافت طی شده و زمان صرف شده با توقف‌های بیشتر طراحی می‌شود. درواقع بین دونقطه فرضی الف و ب، مقاصد بیشتری برای تحویل مرسوله‌ها مشخص می‌شود تا از جابه‌جایی اضافی پرهیز شود. بیشتر ابزارهای مسیریابی، همانند نرم‌افزارهای در دسترس عموم، این امکانات را فراهم می‌کنند. این بخش، به دلیل رقابت بالا و حاشیه سود کم در بازار جهانی صنعت کوریری، یکی از مرحله‌های حیاتی در فرایند لجستیکی محسوب می‌شود. برنامه‌ریزی ارسال و بهینه‌سازی مسیر نیز دو بخش مهم دیگر در روند ارسال کالاها هستند. اما چه چیزی این سه حوزه را از هم متفاوت می‌کند؟ درحالی‌که مسیریابی یک برنامه کلی را در اختیار ارسال‌کننده‌ها می‌گذارد، ابزارهای برنامه‌ریزی دقیق‌تری هم وجود دارند. یک برنامه دقیق و جامع زمان مشخصی را برای رسیدن، توقف، استراحت و تعویض شیفت رانندگان شرکت‌های کوریری در نظر می‌گیرد. تعداد سفارش‌ها، کارکنان موردنیاز، تعیین ساعت کاری کارگران و بخش‌های کاری آن‌ها با پنجره زمانی (window Time) مشخص نیز همگی در برنامه ارسال قرار می‌گیرند. هدف نهایی هر دو حوزه مسیریابی و برنامه‌ریزی، مشابه است و تمرکزشان بر روی کاهش هزینه‌های ارسال و مسافت طی شده است.

بهینه‌سازی مسیریابی شامل برنامه‌ریزی‌های متنوع برای مسیرهای طی شده با هدف کاهش هزینه‌های تمام شده و افزایش حداکثری کارایی تا جای ممکن ‌است. شرایط خاص مانند شرایط جاده‌ها، درخواست‌های مشتریان و مسئولان شرکت‌های کوریری، اندازه، وزن، نوع مرسوله، اولویت ارسال و مواردی ازایندست بیشتر در این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد. نرم‌افزارهایی که بتوانند از الگوریتم‌های پیچیده‌تری استفاده کنند باعث بهینه‌سازی مسیر ارسال مرسوله‌ها می‌شوند.

 

کدام ابزارها در مسیریابی مورداستفاده قرار می‌گیرند؟

بررسی نقشه‌ها به تعیین بهترین مسیر منجر می‌شود. خوشبختانه نقشه‌های هوایی و ماهواره‌ای این روزها از دقت بالایی برخوردارند. با علامت‌گذاری نقاط توقف تحویل مرسوله بر روی نقشه‌های دقیق و نقطه شروع و پایان حرکت، ساده‌ترین برنامه ارسال ساخته می‌شود. بااین‌وجود، دنیای مدرن با معضل ترافیک همراه است. پس شرکت‌های کوریری و لجستیکی باید از الگوریتم‌هایی پیچیده و به‌روز برای تعیین بهترین ساعات حرکت و مسیرهای جایگزین در صورت لزوم بهره ببرند. به این طریق، شاید خیابان‌های فرعی یا کم عبور برای بخشی از مسیر جایگزین شوند. الگوریتم‌های پیشرفته‌تر می‌توانند اطلاعات بیشتری را دریافت کرده و پیشنهادهای شخصی‌سازی شده مناسب‌تری را نیز ارائه دهند. از طرفی هم پیش‌بینی ترافیک با بررسی لحظه‌ای آن متفاوت است و می‌تواند بر روی برنامه‌ریزی ارسال تأثیرات بزرگی بگذارد. ممکن است در حال حاضر در یک منطقه از شهر اصفهان آمدوشد خودروها با ازدحام همراه باشد؛ ولی با تحویل تعدادی از بسته‌ها در ابتدای مسیر و گذر از ساعت اوج شلوغی، مسیرهای مستقیم به‌صرفه‌تر باشند. الگوریتم‌های بهتر می‌توانند بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده میزان ترافیک در ساعات پیشِ رو را در نظر گرفته و مسیرهای بهتری را پیشنهاد دهند. نرم‌افزارهای زیادی امروزه وظیفه مسیریابی را به عهده می‌گیرند. این نرم‌افزارها ابزارهای متفاوت و الگوریتم‌های مختلف را یک جا جمع می‌کنند تا بهترین تجربه را برای کاربران کوریری خود ایجاد کنند.

مسیریابی بهینه چه فوایدی دارد؟

بهینه‌سازی مسیر ارسال با تشخیص بهترین مسیرها می‌تواند تا 30درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند. با انتخاب بهترین راه‌ها از زمان نیز به طور بهینه استفاده می‌شود. با کاهش زمان حضور ناوگان حمل‌ونقل بر روی جاده‌ها هزینه‌های نگهداری از آن‌ها نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

صرفه‌جویی در زمان تنها بر روی جاده‌ها صورت نمی‌گیرد. زمانی‌ که نرم‌افزارهای پیشرفته کنترل اوضاع را به دست می‌گیرند، مدیران اجرایی نیز می‌توانند ساعات باقی‌مانده روز خود را صرف تصمیم‌گیری‌های مهم‌تر یا ایده‌پردازی‌های نوین کنند.

با کاهش زمان حمل‌ونقل، تأمین امنیت نیز ساده‌تر شده و ریسک مواجهه با خطرات و تصادفات کاهش پیدا می‌کند. اگر رانندگان بر اساس مسیرهای پیشنهادیِ کارآمد سفر نکنند، مجبور خواهند شد از مکان‌های تکراری، مقصدهای دور از هم و شاید حتی مسیرهای خطرآفرینِ بیشتری عبور کنند. هر چقدر زمان سفرها کوتاه‌تر شود، ایمنی مرسوله‌ها و رانندگان نیز افزایش می‌یابد.

از دیگر نکات مثبت مسیریابی بهینه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود تجربه مشتریان
  • بهبود شرایط روانی رانندگان با کاهش مسیرهای طی شده و خطرات جاده
  • افزایش کارایی همراه با کاهش زمان صرف‌شده

 

چه چیزهایی باعث دیرکرد در ارسال مرسوله‌ها می‌شود و چاره کار چیست؟

با افزایش تعداد سفارش‌های آنلاین و رونق فروشگاه‌های الکترونیکی، به نیروی کار بیشتری برای  تحویل کالاها نیاز است و دسترسی به آن‌ها نیز به همین ترتیب سخت‌تر شده است. کمبود نیروی کار، باعث مشکلاتی از قبیل افزایش ساعت کاری کارکنان تا دیروقت، کاهش کارایی کارگران، و در نهایت دیرکرد در ارسال بسته‌ها می‌شود. بهترین راهکار چیست؟ متخصصان لجستیکی  و کوریری معتقدند بهینه‌سازی مسیریابی می‌تواند نقش پررنگی در حل این مسئله داشته‌ باشد. با انتخاب دقیق مسیر و برنامه‌ریزی منطقی بسته‌های بیشتری در زمان کمتر به مشتریان در گام آخر می‌رسند. بهعلاوه، تعیین زمان دقیق استراحت و صرف وعده‌های غذایی به کارکنان اجازه تجدید نیرو می‌دهد. با محدودسازی زمان کاری و ارسال کالاها، زمان تحویل بسته‌ها نیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش خواهد رفت.

 

مسیریابی بهینه فواید بسیاری دارد و به شکل‌های مختلفی باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌شود. تی‌هاب و دیگر شرکت‌های کوریری برای ارتقای تجربه مشتریان خود از راهکار‌ها و ابزارهای متفاوتی برای بهینه‌سازی مسیرهای حمل کالاها بهره می‌برند. بدون شک استفاده از این روش‌ها باعث جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان خواهد شد.

 

منابع:

https://www.boatsafe.com/history-navigation/#:~:text=Using%20a%20

Magnetic%20Compass,first%20compasses%20were%20very%20crude.

https://www.dovetail.co.za/advantages-of-route-optimization-software/

https://optimoroute.com/routing-scheduling/
https://www.planettogether.com/blog/the-difference-between-routing

-route-scheduling-and-route-optimization

 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone