ورود صنعت لجستیک به دنیای متاورس

ورود صنعت لجستیک به دنیای متاورس

واژه متاورس از ترکیب دوکلمه meta و universe به معنای فراتر و جهان تشکیل شده است. پس می‌توان گفت متاورس یعنی چیزی فراتر از دنیایی که شاهد آن هستیم. متاورس (Metaverse) کم‌کم جای خود را در دنیا پیدا می‌کند و صنایع مختلف برای باقی‌ماندن در رقابت راهکارهای نوینی را پیشنهاد می‌دهند. صنعت کوریری و لجستیکی نیز همواره تلاش کرده تا مطابق با استانداردها رفتار کند و با فناوری‌های جدید همراه شود. صنعت لجستیک چگونه می‌تواند در دنیایی که قرار نیست کاملاً فیزیکی باشد، وجود داشته باشد؟

 

دنیای متاورس چگونه فضایی است؟

برای آشنایی بهتر با این دنیای جدید، بهتر است ابتدا با قوانین، زبان و اصطلاحات آن آشنا شویم. البته برخی از ویژگیها و قوانین این جهان نوساز جدید نیستند. برای مثال، واقعیت افزوده همان فناوری به‌کاررفته در برخی از بازی‌های رایانه‌ای است که واقعیت و دنیای مجازی را در هم می‌آمیزد.

اصطلاحات و تعاریف دیگری نیز در این دنیا معنی پیدا می‌کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

  • دنیای واقعی (meatspace): این دنیا در مقابل دنیای مجازی یا غیرواقعی قرار دارد.
  • واقعیت ترکیبی (mixed reality): در چنین دنیایی اجسام واقعی و مجازی هر دو وجود دارند و افراد می‌توانند با هر دودسته از اجسام تعامل داشته باشند.
  • جهان مرکب (multiverse): جهان‌های متفاوتی در بازی‌های امروزی وجود دارند و هر یک فضای مختص به خود را دارند. اما متاورس تمام این دنیاها را در بر می‌گیرد. بنابراین می­توان متاورس را یک جهان مرکب تعریف کرد.
  • واقعیت مجازی (virtual reality): مشابه فناوری به‌کاررفته در عینک‌های واقعیت افزوده در شهربازی‌ها است.

 

متاورس و صنعت لجستیک در یک نگاه

با استفاده از فناوری بلاک‌چین دیگر نیازی به استفاده از بانک‌های فیزیکی و خدماتشان نیست این یعنی راه برای متاورس تا حد زیادی باز شده است. مراودات مالی موردنیاز در صنعت لجستیک نیز با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین به‌سادگی صورت خواهد گرفت. همچنین متاورس به خریداران اجازه می‌دهد تا با استفاده از فناوری هولوگرامی، کالاهای مورد نظر خود را از نزدیک ببینند. به این شکل، نیاز  به لجستیک معکوس به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که مشتریان با بهره‌گیری از جهان مرکب، از کالاهای دریافتی رضایت بیشتری خواهند داشت. این تکنولوژی‌ها در کنار هم می‌توانند به شرکت‌های لجستیکی و کوریری کمک کنند تا برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری را برای تغییرات آنی غیرقابل پیش­بینی داشته‌باشند. با استفاده از این تکنولوژی‌ها، اموری مانند پرورش استعدادها، برنامه‌ریزی و همچنین مدل‌سازی فرایند ارسال، ساده‌تر و  سریع‌تر و به‌صورت خودکار انجام می‌شوند. علاوه بر تسریع فرایند، این امور با استفاده از داده کلان، سود بیشتری خواهند داشت.

 

متاورس برای کدام کسب‌وکارها مناسب‌تر است؟

فناوری NFT که شناسنامه‌های دیجیتالی برای کالاها ایجاد می‌کند در بسیاری از مواقع کالاهای فیزیکی را نیز در بر می‌گیرد. برای خرید و فروش این کالاها نیز، استفاده از خدمات شرکت‌های کوریری و لجستیکی برای حمل و نقل آن‌ها لازم است. شرکت‌های مختلفی این روزها مشغول ثبت برند تجاری خود در دنیای متاورس هستند. برای مثال، شرکت اغذیه‌فروشی کی‌اف‌سی، بازار بورس نیویورک، و حتی مسترکارت این روزها به دنبال ثبت برند خود در این دنیای نوظهور هستند. شرکت پستی و کوریری یو‌پی‌اس نیز در ماه آوریل امسال تمایل خود به ورود به دنیای متاورس را اعلام کرد. برخی از شرکت‌های تولید پوشاک مانند شرکت گپ و آدیداس نیز با فروش NFT، تجربه‌های جدیدی را در اختیار کاربران در فضای متاورس می‌گذارند. همچنین به آن‌ها اجازه دسترسی به تعدادی از کالاهای فیزیکی را نیز می‌دهند. به نظر می‌آید که متاورس امکانات بی‌نهایتی را برای کسب‌و‌کارهای مختلف ایجاد کرده‌است. شرکت‌های مختلف برای این که در آینده حرفی برای گفتن داشته‌باشند، از الان به فکر خرید حق تجاری خود در متاورس هستند.

 

متاورس در چه حوزه‌های دیگری اثرگذار خواهد بود؟

متاورس فقط بر روی دنیای بازی‌ها و سرگرمی اثرگذار نیست. به نظر می‌رسد که این فناوری، پویایی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را نیز دگرگون خواهد کرد. این فناوری نوع جدیدی از تجارت و روابط را آشکار می‌کند. از این نظر، صنعت لجستیکی و خرده‌فروشی‌های زنجیره تأمین به زندگی افراد نزدیک‌تر می‌شوند. برای مثال، افراد می‌توانند جلسات هولوگرامی خود را با فروشندگان، شرکت‌های لجستیکی و کوریری تشکیل دهند و کالاهای مدنظر خود را به شکل چندبعدی در کنار خود ببینند و آن‌ها را بررسی کنند.

فناوری‌هایی مانند بلاک‌چین و متاورس بر پایه نسل سوم وب هستند. گفته می‌شود که این نسل از اینترنت در نهایت باعث ایجاد فهم معنای اطلاعات توسط رایانه‌ها و ماشین‌ها می‌شود. این نوع از اینترنت، هوشمندتر از همیشه، برپایه یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی خواهد بود. متاورس بر روی مدلکسب‌و‌کارها اثر می‌گذارد. این تأثیر، تنها در بخش تولیدات زنجیره تامین نیست. توسعه‌دهندگان این فضا، که شامل شرکت NVIDIA نیز می‌شود، معتقدند که آینده متاورس به انبارداری بهتر شرکت‌های لجستیکی کمک می‌کند. فناوری متاورس این توانایی را دارد که در آینده، در زمانی کوتاه، تمام نقص‌ها را شناسایی کرده و به‌شکل خودکار آن‌ها را تصحیح کند. پیش‌بینی می‌شود ساختار خرده‌فروشی‌ها و به ویژه صنعت مد و فشن دستخوش تغییراتی اساسی شوند. البته برای این که این ایده‌ها کاملا اجرایی شوند لازم است که 25% جمعیت جهان یا حدود 2.5 میلیارد نفر به این تکنولوژی دسترسی داشته باشند.

شاید دنیای متاورس و هماهنگی آن با دیگر فناوری‌هایی مثل بلاک‌چین، NFT، یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی و تمام تکنولوژی‌های جدید دیگر، هنوز به تکامل نرسیده باشد. آینده به شرکت‌های کوریری و لجستیکی مانند تی‌هاب نشان می‌دهد که تا چه اندازه پیش‌بینی‌ها درباره این جهان مجازی درست هستند. بااین‌حال، علم به وجود چنین پیشرفت‌هایی در آینده، درهای جدیدی را برای فهم جهان امروز به‌روی متخصصان و علاقه‌مندان این حوزه می‌گشاید.

 

 

منابع:

https://www.frachtbox.com/blog/metaverse-and-logistics

https://www.frachtbox.com/blog/how-will-metaverse-and-logistics-affect-us

https://www.interlakemecalux.com/blog/metaverse

https://www.tropee.com/blog/5-brands-using-nfts-to-sell-physical-products

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone