۶ نکته در ارسال مواد فسادپذیر

۶ نکته در ارسال مواد فسادپذیر

اگر شما هم برای اهداف شغلی یا شخصی نیاز به ارسال مواد فاسدشدنی داشته باشید، حتما می‌دانید که برخی موارد در ارسال بسیار با اهمیت هستند. سالم رسیدن مرسوله در دو بخش سلامت ظاهری و درونی حایز اهمیت است. در ادامه مواردی که سلامت بسته ارسالی را تا حد زیادی تضمین می‌کند را خواهیم دید.


بسته بندی صحیح از همه چیز مهم‌تر است!
اولین موردی که رعایت آن سلامت بسته ارسالی را تضمین می‌کند، نحوه بسته بندی است. بسته بندی با عایق مناسب برای اکثر مواد فاسد شدنی ضروری است. بسته بندی صحیح نه تنها سلامت فیزیکی مرسوله را تضمین می‌کند، بلکه از خرابی و فساد احتمالی محتوی بسته هم جلوگیری می‌کند. رعایت موارد زیر به بسته بندی شما کمک می‌کند.

پک سرمایشی یا یخ خشک فراموش نشود
پک‌های سرمایشی با سرد نگه‌داشتن اطراف خود، برای حدود یک شبانه روز یا بیشتر، می‌‌توانند از گرم و فاسد شدن مواد فاسدشدنی جلوگیری کنند .این پک‌ها باید در تماس با مواد فاسدشدنی و در بسته عایق قرار داده شوند. زیرا لایه عایق تا حد زیادی از خروج سرما و ورود گرمای بیرون جلوگیری خواهد کرد.
 از این رو برای بسته بندی صحیح، پک‌های سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزیت پک‌های سرمایشی به یخ خشک در آن است که یخ خشک گاز سمی کربن مونوکسید تولید می‌کند. چنانچه این گاز راه خروجی از بسته نداشته باشد، تجمع گاز می‌تواند بسته را منفجر کند. در نتیجه اگر هم از یخ خشک استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که بسته‌بندی، عایقِ هوا نباشد. همچنین یخ خشک را داخل کیسه‌های پلاستیکی بسته قرار ندهید. اغلب، محدودیتی برای میزان استفاده از یخ خشک وجود دارد و وزن یخ خشک مورد استفاده با یک برچسب روی بسته درج می‌شود. 

برای جلوگیری از یخ زدن مواد ارسالی هم پک‌هایی را با دمای معمولی اتاق اطراف مرسوله قرار می‌دهند. این روش از یخ زدگی احتمالی جلوگیری خواهد کرد.
برای ارسال کالاهای فریزری و یخ زده، یخ خشک در اطراف کالای ارسالی قرار می‌گیرد. سپس کالا و یخ خشک درون بسته عایق قرار داده ‌می‌شوند.

استفاده از یونولیت عایق، مرحله‌ی بعدی محافظت از مواد فاسدشدنی
استیروفوم یا یونولیت و دیگر لایه‌های بسته بندی عایق موجود در بازار، تا حد زیادی می‌توانند مانع ورود گرما به بسته‌ها شوند. امروزه بسته‌های عایق کاغذی از جهت حفظ محیط زیست بسیار مورد توجه هستند. پس حتما ماده فاسدشدنی را ابتدا در این بسته‌های نظیر یخ‌دان قرار دهید و سپس در بسته‌بندی مخصوص پست بگذارید.


کاهش زمان ارسال با زمان‌بندی درست
به جهت کاهش احتمال فاسد شدن مرسوله‌ها، کاهش مدت زمان ارسال حیاتی است. معمولا توصیه می‌شود که ارسال مرسوله‌ها در روزهای نخست هفته باشد تا در روزهای تعطیل، ارسال به تعویق احتمالی برنخورد. البته اغلب شرکت‌های پستی در روزهای تعطیل هم فعال هستند. با این حال ممکن است با حداکثر توان و نیرو، به خصوص در این روزهای کرونایی، فعال نباشند. از این رو، بهتر است که روزهای ابتدایی هفته یا روزهای بعد از تعطیلات رسمی را برای ارسال‌ انتخاب کنیم.


تاریخ انقضا را به خاطر بسپارید
شاید بدیهی به نظر برسد ولی اگر مواد ارسالی به زمان انقضای خود نزدیک باشند، شرایط ارسال ممکن است این تاریخ را جلوتر بیندازد. گاهی دمای بالای محیط و شرایط متفاوت آب و هوایی می‌تواند اثرات مخربی را روی این مواد بگذارد. به خصوص در ارسال با کشتی‌ها و کامیون‌های حمل بار و در روزهای گرم تابستانی، دمای کانتینرها تا حد قابل توجهی بالا می‌رود. در نتیجه اهمیت بسته‌بندی عایق و صحیح معلوم می‌شود.


نکته پایانی: دقت در موارد قانونی
باید قبل از ارسال هر بسته‌ای به شرکت پستی که بسته تان را حمل می‌کند توجه کنید. تی‌هاب به عنوان پایانه‌ای که تمامی بسته‌های پستی شرکت تیپاکس را هدایت می‌کند قوانین این شرکت را در ارسال مواد غذایی باز و فسادپذیر رعایت می‌کند. به این ترتیب، ارسال مواد فسادپذیری که حمل‌ونقل آن احتیاج به شرایط خاص، مانند کنترل دمای محیطی دارد درصورت عدم بسته‌بندی مناسب و عدم وجود مجوز قانونی ممنوع است.

 

 


 

نظرات شما

فرم ارسال نظر

large desktopdesktoptabletphone